След като стана ясно, че Испания мисли да наложи 100% данък върху имоти, закупени от граждани извън ЕС, няколко други държави също биха могли да последват примера й - Франция, Гърция и Португалия. Това би било опит да се справят със съответните жилищни кризи и да направят недвижимите имоти по-достъпни за местните жители, пише Euronews.

Проучване, проведено от специалисти по преместване в 1st Move International предупреждава, че този сценарий може да има голямо въздействие върху сектора на имотите в ЕС, което ще направи особено трудно за купувачите от страни извън ЕС, като Обединеното кралство например, да купуват втори дом в чужбина.

Как потенциален 100% данък върху имотите би могъл да повлияе на европейските икономики?

Страни като Франция, Гърция и Португалия вече се справят с ескалиращия проблем с прекомерния туризъм, който повиши цените на наемите, правейки създавайки трудности за местните жители да намерят достъпни жилища.

Испания също обяви, че нейната програма за златна виза ще приключи на 3 април 2025 г. Програмата за златна виза на Испания, известна още като програма за пребиваване чрез инвестиция, позволява на чуждестранни граждани да живеят законно в Испания в замяна на инвестиция. Тази инвестиция може да бъде направена в имоти, държавни облигации или акции на компании.

Програмата приключва, за да се справи страната с жилищната криза, както и да направи недвижимите имоти по-достъпни за местните жители.

Гърция, Португалия и Франция също биха могли да предприемат стъпки за справяне със свръхтуризма, като например премахване на краткосрочните наеми, фокусиране върху устойчиви туристически практики и насърчаване на по-малко популярни и нишови туристически дестинации.

Тези страни обаче в голяма степен все още разчитат на туризма, както и на чуждестранните инвестиции, особено в сектора на имотите, като стимул за икономиките. Един 100% данък върху собствеността би могъл да има далечни последици за икономическия растеж, особено ако не се разработят алтернативни приходи и инвестиционни потоци едновременно.

Туризмът на Франция допринася за около 9% от БВП, с 66,4 милиарда евро приходи през 2023 г. - ръст от 110% спрямо 2020 г. Допълнителните данъци върху чуждестранните купувачи биха могли да натоварят пазара, забавяйки инвестициите в имоти и туризма.

Туризмът на Португалия допринася за 15% от БВП, достигайки 25,1 млрд. евро през 2023 г. с прогнозирани приходи от 66,5 млрд. евро до 2034 г. При въвеждане на нови данъци върху имотите за чуждестранни купувачи, този растеж може да бъде изложен на риск. Португалия остава топ дестинация за британците, но въвеждането на тези данъци може да намали този интерес, засягайки както пазара на имоти, така и икономиката като цяло.

В отчаян ход Испания обяви план за въвеждане на данък до 100% върху недвижими имоти, закупени от граждани извън ЕС

В отчаян ход европейска страна обяви план за въвеждане на данък до 100% върху недвижими имоти, закупени от граждани извън ЕС

И редица още мерки...

Къде биха могли да се преместят британските купувачи?

Според 1st Move International между 2022 и 2024 г. САЩ, Австралия, ОАЕ, Канада и Нова Зеландия са били най-добрите дестинации за преместване на британците. Други са Кипър, Южна Африка, Сингапур, Саудитска Арабия и Каймановите острови.

Франция, Португалия и Гърция може да последват стъпките на Испания за 100% жилищен данък към жители извън ЕС

Още 3 страни може да последват стъпките на Испания за 100% жилищен данък към жители извън ЕС

Както много западни държави, Франция и Португалия бяха засегнати от жилищна криза през последните години

По-доходоносни възможности за кариера и доходи, по-ниски данъци, по-добро качество на живот, по-ниските разходи за живот и липсата на езикова бариера в някои от тези страни ги направиха по-привлекателни.

Кипър е сред най-търсите дестинации между 2022 г. и 2024 г. Островът предлага средиземноморски начин на живот, слънчево време, достъпен живот и много предимства за британските граждани.