„Студ скова опозицията", отбелязва „Монитор"

"Тeзи идеи с митингите по вота са много глупави. Изобщо не се знае колко хора можем да изкараме. Нали сте чули какви температури обещават в началото на другата седмица? Кой ще излезе на минус 15 градуса да протестира срещу правителството?" Това заявиха пред "Монитор" ключови фигури от ръководството на СДС. Техните съмнения в състоятелността на идеята да се протестира масово срещу тройната коалиция по време на дебатите по четвъртия вот на недоверие, внесен от опозицията, са заради очаквания полярен студ от днес до средата на следващата седмица. Сините припомниха революционния си опит от януари-февруари 1997 г. по време на националната стачка срещу кабинета на Жан Виденов. Тогава в щаба на протестите всяка сутрин получавали подробна справка за времето и точна прогноза за следващите три дни, за да следят дали няма да завали сняг.Синоптиците прогнозират минусови температури от днес до средата на другата седмица. Очаква се термометрите да показват до минус 12 градуса, а максималните температури няма да прескочат нулата. Очакват се и слаби валежи от сняг и ледени ветрове.

По сходни причини през ноември миналата година се провали националния митинг-протест на учителите срещу проектобюджета за 2008-а. Тогава резултатът от протеста бе много синдикален вожд и малко учител - обощо около 200 души.

Въпреки това вчера опозиционните сили продължиха да се ежат, че ще организират протестен митинг в деня на гласуване на вота на недоверие към кабинета "Станишев". Кога точно ще е това обаче все още е неясно, тъй като шефът на парламента Георги Пирински не е насрочил ден за разискванията по вота в пленарна зала.

 

Полярният студ може да обърка плановете на родната опозиция.

 

Единственият депутат на ГЕРБ в парламента Лъчезар Иванов показа декларация, която призовава гражданите към общи протестни действия. Въпреки твърденията, че този път опозицията е единна в действията си под документа липсваше подписа на лидера на ДСБ Иван Костов.

Тъмносиният депутат Константин Димитров обясни гафа като "технически пропуск" и допълни, че партията застава твърдо зад инициативата на опозицията за протестен митинг в деня на вота. Декларацията е подписана от лидера на ГЕРБ Цветан Цветанов, на СДС - Пламен Юруков, на "Атака" - Волен Сидеров, БЗНС - НС - Анастасия Мозер, РЗС - Яне Янев, ВМРО - Красимир Каракачанов.

Заместник-председателят на "Атака" Павел Шопов обясни, че протестните действия няма да бъдат само в един ден, а ще има множество такива, но не уточни кога и как ще се провеждат. Шопов се закани да има живи вериги и обсада на парламента.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък заяви пред Нова телевизия, че партията му също е за общ национален митинг, опозиционен, на всички опозиционни партии.

"Сиреч не само ГЕРБ, ами всички колеги, от ДСБ, СДС, ВМРО, "Атака", всички те със своите симпатизанти да излязат и да покажат волята си на митинг. И мисля, че това е много по-различно от това "ГЕРБ организира улични протести". Мисля, че това умишлено се вкарва като теза, за да излезе, че ние като партия искаме да разбуним улицата, за да свалим правителството. Не, няма такова нещо. Затова предложихме и дата, и час. Това е по време на вота на недоверие в парламента отвънка да има и национален митинг", категоричен бе Борисов.

ГЕРБ няма изгода от предсрочни избори

 

Бойко Борисов

ГЕРБ няма изгода от предсрочни парламентарни избори, защото начинът, по който управлява тройната коалиция, ще ги срине след една година и половина, когато са редовните избори, заяви пред "Нова телевизия" столичният кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Той подчерта, че изчакването на редовния парламентарен вот няма да доведе до срив на партията му.

Борисов обаче заяви, че хората му искат предсрочен вот, защото доходите на българите са на последно място в Европа, а по корупция България е на челно място.

 

 

Ураган спира самолетите, отбелязва „Стандарт"

Ураган ще удари България през уикенда. Леденият вятър ще е най-силен по морето, където ще затвори летищата и пристанищата. Сибирският циклон ще свали драстично температурите. В Западна България те ще паднат до минус 18 градуса. На връх Мусала пък чакат рекордните 28 под нулата. Това предупреди синоптикът от TV-MET Минчо Празников. Северните ветрове ще бушуват в страната до понеделник.

Стойте далеч от планините и отменете ски ваканциите, призоваха от Планинската спасителна служба. В Балкана ще паднат гъсти мъгли, ще духат студени ветрове, а преспите ще са до кръста.

Полярният студ ще изгони грипа. На негово място обаче идват коварни настинки, заявиха доктори. Затоплянето почва във вторник. На 8 март пуква пролетта.

Студът, който ще ни скове до понеделник, идва направо от Сибир. "Малък Сечко нанася последния си удар", шегуват се метеоролозите от TV-MET. Студеният фронт от север ще се задържи само три дни и после температурите бавно ще се покачват, категоричен е Минчо Празников.

Най-страшно ще е в планините. "Не се качвайте на Мусала, там живакът ще сочи минус 28 градуса", предупреждават синоптиците. Арктическият студ ще върви ръка за ръка с ураганен северен вятър до 90 км/ч. По Черноморието ще духа най-мощно. "Пристанищата и летищата сигурно ще останат затворени заради силните ветрове", прогнозира Минчо Празников от TV-MET. Иначе най-студено ще е в затворените котловини в Западна България. Най-дебело трябва да се облекат хората в Трън, Кюстендил и Годеч, където температурите през нощта се движат между минус 11 и минус 18 градуса.

В столицата няма да е толкова студено. Метеоролозите прогнозират температурите да паднат с около 10 градуса. Така живакът през уикенда и в понеделник ще сочи минус 5 градуса.

"Във вторник започва затоплянето, всичко ще мине за 2-3 дни", спокоен е Минчо Празников. Температурите ще се покачват, но постепенно.

До края на февруари обаче ще остане хладно. "Не се надявайте на горещини, пролетта няма да дойде преди началото на март", предупреждават синоптиците. "Очакваме я точно преди празника на жените", издава Минчо Празников. Според метеоролога от TV-MET температурни аномалии в края на зимата не ни очакват. След сибирските студове през този уикенд няма да има повече резки застудявания.

"Тази година се радваме на съвсем нормална зима", доволни са синоптиците. Въпреки че мразовитото и мрачно време вече досади на всички българи, за специалистите студът е добър знак. "Сухата и топла миналогодишна зима беше аномалия, нищо че хората й се радваха", припомня Минчо Празников.

 

Делим панелката и голфа преди брака, пише „Стандарт"

Съпрузите ще подписват договор кой да плаща тока и кой - парното

 

Кой ще е собственик на панелката и кой на трабанта, вече може да се решава преди сватбата. Както в повечето европейски страни и САЩ, и у нас се въвежда брачен договор. Това прeдвижда проектът за нов Семеен кодекс.

Той влиза за обсъждане в кабинета още следващия месец и най-вероятно ще влезе в сила от януари догодина.

Тогава ще можем да се разберем черно на бяло с половинката си по имуществените въпроси за времето на брака, а и ако се наложи - и след това.

В близко бъдеще младоженците ще се качват на скъпите лимузини на път към гражданското, след като вече са подписали договор за отношенията помежду си

В договора може да бъде регламентирано дори кой и как издържа децата, но само по време на съвместното съжителство. В случай на развод съдът решава при кой родител ще останат хлапетата, както и колко ще плаща другият. Експерти съветват брачният договор да се подготви от юристи, преди двете страни да го подпишат. Материята е сложна, трябва да се обмисли, за да няма после недоволни.

С помощта на този предварителен контракт ще се спестят редица главоболия както по време на съвместното съжителство, така и при евентуален развод, смятат юристите. Според проекта на Министерството на правосъдието всеки психично здрав българин, навършил 18 г., може да сключи договор с половинката си, още преди да каже "да" в гражданското. Документът влиза в сила, след като брачният съюз стане факт.

Официални договорки могат да се правят и след сватбата. В този случай мъжът и жената решават откога те да влязат в сила. Според новия Семеен кодекс споразумението между съпрузите трябва да съдържа правила за имотните отношения и задължения по време на съжителството. Договорът ще регламентира собствеността, придобита по време на брака. Може обаче да се впишат и клаузи за права върху имоти, взети и преди подписа в гражданското.

В брачния контракт съпрузите ще могат да си разделят дори всекидневните разходи и домашните задължения. Например единият поема ангажимент да плаща парното, а другият - тока. В договора се определя и подялбата на имотите при евентуален развод. Може да се запише и каква издръжка ще плаща единият съпруг на другия по време на брака. Например в случаи, в които нежната половинка остава вкъщи да върти домакинството, мъжът ще издържа семейството. В брачния договор обаче не може да има клаузи за случай на смърт.

 

Пак хванаха лекар с подкуп в "Пирогов", пише „Новинар"

 

Анестезиологът от урологичната клиника на болница "Пирогов" д-р Марио Сарафов е задържан от Икономическа полиция за 24 часа при вземане на подкуп вчера. Началникът на клиниката доц. Славчо Кънчев не е бил информиран за задържането на Сарафов. По данни на полицията анестезиологът е поискал 60 лв. от родителите на дете от Русе, което е трябвало да бъде оперирано. Майката и бащата са се обърнали за съдействие към полицията, като са пожелали пълна анонимност. По думите на директора на лечебното заведение д-р Димитър Раденовски при доказана вина на задържания медик той ще бъде уволнен. Хванати с подкуп лекари не само трябва да се отстранят от постовете им, но трябва и да бъдат давани на прокурор, коментира министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски. "Не съм учуден от това, че още един лекар е хванат с подкуп, защото ясно се вижда, че все по-често се случват тези инциденти. Това е безобразие. Някои дребни душички непрекъснато излагат професията", добави Гайдарски. По думите му има тенденция подкупи да се взимат от лекари, които не са толкова големи специалисти в областта, в която работят. От полицията отказаха повече подробности, докато тече разследването. По случая е образувано дознание

 

В "Пирогов" подкупът вече стана диагноза, отбелязва „Сега"

 

 

"Пирогов" окончателно затвърди имиджа си на болница, в която корупцията е ежедневие, след като вчера бе задържан анестезиолог, поискал пари за операция на дете.

Лекарят от урологичната клиника д-р Марио Сарафов е бил хванат с подкуп от 60 лева, съобщиха от болницата. От МВР обясниха, че той ги е поискал за операция на 8-годишно дете.

 

Семейство от Русе се срещнало предния ден с лекаря, за да уточни детайлите около предстоящата операция. Сарафов им казал, че детето е със зачервено гърло и за да не се получат усложнения, било по-добре да му се сложи по-скъпа и качествена упойка. След това заявил в прав текст, че упойката и "нещо за почерпка" ще им струва 60 лева. Всички разходи по операцията обаче се поемат от здравната каса.

Възмутените хора сигнализирали веднага в полицията, където белязали сумата, и вчера сутринта я предали на доктора. Полицаите арестували Сарафов на място с парите. Той ще остане в ареста за 24 часа. От изнудваното семейство изрично са заявили пред полицаите, че не искат да се оповестяват имената им.

"При доказана вина Сарафов ще бъде уволнен дисциплинарно", заяви изпълнителният директор на "Пирогов" доц. д-р Димитър Раденовски. Шефът на урологичната клиника доц. Славчо Кънчев каза, че не знае нищо за случая и е разбрал от полицията. Според него задържаният лекар е добър специалист и след ареста всички работели под стрес.

Бившият шеф на "Пирогов" доц. Спас Спасков обаче разкри пред "Сега", че случката не е прецедент. Той заяви, че е наказвал задържания лекар за "подобни постъпки" по времето, когато е бил директор. "Имахме жалби от родители, но не можахме да докажем обвиненията и затова прехвърлихме част от неговата работа на друг. Така той нямаше директен контакт с пациентите", обясни Спасков. "Във всички болници се взимат подкупи, но няма как да го докажем. Лошото е, че този случай хвърля петно върху още 2 хил. души персонал", коментираха неофициално пироговци.

Икономическа полиция от VI РПУ работела по други жалби срещу Сарафов от 6 месеца. Проверка в интернет форумите показа, че въпросният доктор има незавидна репутация.

 

Средната заплата на лекар към септември 2007 г. в "Пирогов" е била 871 лв., сочат данните на здравната каса. От болницата вчера не можаха да уточнят колко е получавал д-р Сарафов и дали е работил и на друго място.

Здравният министър Радослав Гайдарски коментира, че лекари, хванати с подкуп, трябва да бъдат уволнявани и давани на прокуратурата. "Забелязва се тенденция да се взимат подкупи от лекари, които не са толкова големи специалисти в областта, в която работят. Някои дребни душички непрекъснато излагат професията. Случващото се е безобразие", добави той. От коментара му стана ясно, че има споразумение с директора на "Пирогов" в такива случаи да се действа с твърда ръка.

Случаят с Марио Сарафов е втори подобен в последната година. На 12 март 2007 г. друг лекар от "Пирогов" - Стоян Пернишки, беше хванат с подкуп от 300 лева. Първоначално той поискал 1500 лв. от софиянеца Любомир Чолаков, чиято съпруга му била пациентка. Парите са били дадени в личния автомобил на доктора. Обяснението на 47-годишния доктор пред медиите бе, че върнал уиски и затова съпругът на пациентката му помислил, че иска пари. Впоследствие Пернишки напусна доброволно "Пирогов", а срещу него тръгна разследване. "Делото е приключено и в близките дни ще влезе в съда", заяви пред "Сега" наблюдаващият прокурор Йордан Грамов. Делото се проточи почти година, като за причина се изтъкваха множество експертизи и събиране на веществени доказателства.

Когато избухна скандалът с шефа на стачния комитет в "Пирогов"д-р Кръстю Пенчев и записа, на който според полицията той съветва несебърския бос Димитър Желязков-Очите как да симулира сърдечен пристъп, бе направено скандално признание. В "Пирогов" знаели за този случай, както и за случаи на корупция, но си замълчали, за да не страда реномето на института. Това стана ясно от коментари на проф. Милан Миланов пред медиите.

 

Свиха компютър на синдикалист, отбелязва „Дума"

 

Личният компютър и 300 лева от касата на входа са били откраднати от дома на вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Инцидентът е станал вчера, съобщи Манолов. Кражбата е извършена без взлом и е третата за период от година и два месеца. Предположенията на Манолов са, че компютърът е откраднат заради ценната информация, която се съдържа в него. Той даде пример със сериозни данни за "Кремиковци", които лично е събирал от цял свят. Освен "Кремиковци" има и още неща, които предполагам, че засягат и други хора, каза той.

Манолов съобщи, че разследването по първите два обира на дома му са прекратени с прокурорско решение, защото не са намерени извършителите. Това не е обикновена квартирна кражба, входът, в който живея, е обиран три пъти и трите пъти е моят дом. Не съм си правил труда да проверявам дали има поставени подслушвателни устройства, каза още Манолов. Той бе категоричен, че не е изплашен и няма да стане роб на крадците.

Манолов изтъкна, че цялата информация от компютъра се съхранява и на друго място, като уточни, че става въпрос за "устройство, което носи на врата си". Надявам се да не ми отрежат главата заради това, подчерта Манолов. Той каза, че е умерен песимист за развоя на следствието около кражбата. Полицаите са го информирали, че извършителите на кражбата "са суперпрофесионалисти". Той съобщи също, че е разговарял за кражбата с вътрешния министър Румен Петков. Аз имах разговор с него и след втората кражба, посочи Манолов и добави: след този разговор ме обраха трети път. При първия обир на 4 декември 2006 г. са взети всички ценни вещи. На 27 март 2007 г. по думите му са взети предмети без особена стойност.

 

Започва вътрешна проверка

за имотни сделки в комбината

 

Новият управителният съвет на "Кремиковци" проверява твръденията за спорни транзакции по продажба на недвижими имоти, съобщиха вчера от металургичния комбинат за БГНЕС. В случай че бъдат установени индивидуални сделки без знанието на управителния и надзорния съвет, ще бъдат предприети адекватни мерки да се защитят интересите на всички заинтересувани страни, заканиха се от управата на комбината.

Междувременно вчера стана известно, че е постигната е договореност за схемата на изплащане на задълженията на комбината към железопътния превозвач. БДЖ възстановява превозите за "Кремиковци".

 

Заплатите скочили с 14% за три месеца, изчислява „Труд"

 

С 14,3% е скочила средната заплата в обществения сектор през декември м. г. спрямо септември 2007-а и в края на годината е достигнала рекордните 608 лв. Данните обяви вчера Националният статистически институт (НСИ).

Благодарение на този ръст основната заплата на депутатите скача с 228 лв. и всеки месец народните избраници ще получават минимум по 1824 лв. Тяхното възнаграждение е равно на 3 средни заплати в обществения сектор. Президентът ще се разписва за 3648 лв., а премиерът и шефът на парламента - за 2827 лв.

Отделно народните избраници имат 15% бонус за участие в комисии. Така реалното възнаграждение за редови депутат набъбва на 2097 лв. Шефовете на парламентарни групи и на комисии ще вземат по 2280 лв., а зам.-председателите на парламента - 2736 лв.

 

 

Ураган качва цената на банана, предупреждава „24 часа"

Опустошителните урагани в Латинска Америка качиха цената на бананите, оплакаха се вносители. Южната стока можело да се намери само в Еквадор, но там производителите искали с 20% повече пари.

Корабите със скъпите плодове вече пътуват към България и следващата партида ще се продава на едро за минимум 2,60 лв./кг, съобщи бившият шеф на тържището "Булгарплод-Слатина" Александър Йоцев. По пазарите бананите ще минат 3 лв.

Очаква се тенденцията за поскъпване на плодовете в Еквадор да се запази. Според експертите до април цената у нас и на едро ще мине 3 лв./кг.

 

Аз, моя милост и властта, пише „Капитал"

 

Когато преди месец изпълнителният директор на фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Веселин Георгиев беше попитан защо е възложил на брат си поръчки за 120 млн. лева, той остана искрено учуден, че журналистите му задават такъв въпрос. "Брат ми без работа ли да стои", възмутено попита тогава пътният бос.

 

Макар и с един месец закъснение от финансовото министерство признаха, че "по отношение на инж. Веселин Георгиев би могло да се появи ситуация, в която да възникне или да се прояви конфликт на интереси". Бившият вече шеф на пътищата и до ден днешен твърди, че такъв конфликт не е имало, а премиерът Сергей Станишев заяви, че конфликтът на интереси е "неясна и деликатна материя".

 

Всъщност не е толкова "неясна" (вижте определението). Конфликтите на интереси са неизменна част от живота и най-развитите общества, но разликата е в нетърпимостта към тези, които се възползват. В англосаксонския свят практиката е конфликтите на интереси да се избягват, а когато това е невъзможно - да се декларират. Именно в прозрачността е гаранцията, че не се злоупотребява.

 

Явление старо, колкото света

Конфликт на интереси = корупция?

 

Конфликтът на интереси сам по себе си не е корупция. Той обаче е хранителна среда за корупцията.

 

Дори и когато не води до злоупотреби, конфликтът на интереси е опасен. Самото му наличие разрушава доверието на гражданите в администрацията. Когато такива конфликти на интереси се толерират, обществото остава с усещането, че масово се краде, а вземането на подкуп е честа практика.

 

Когато доверието на гражданите е разрушено, се минира всяка възможност за ефективно действие на администрацията. Така спорът има ли корупция или не става безпредметен, защото всички граждани се държат така, като че ли корупцията е широко разпространена.

 

Вредата от това е двойна. От една страна, се стимулира даването на подкупи, защото хората вярват, че това е стандартна практика в държавната администрация. В същото време държавните служители имат по-слаби вътрешни бариери при вземането на подкуп.

Непотизъм

 

Непотизъм (от латински nepos, род. п. nepotis - внук, племенник) е раздаването от страна на папата с цел укрепване на своята власт на доходоносни длъжности, висши църковни звания и земи на свои близки роднини. Широко разпространен е през Средновековието, когато римските папи раздават висши църковни длъжности, първоначално на своите племенници.Оттам дошло и названието -непотизъм. По-късно обаче облагодетелствани били и техните незаконни деца. Папа Александър VIправи кардинал своя незаконен син Чезаре Борджия, а папа Павел III въздига в кардиналско звание своите внуци. Непотизмът достига своя връх през епохата на Възраждането, когато римските папи се превръщат в италиански князе и се опитват да осигурят на своето многочислено потомство княжества и херцогства. Така се появяват цели папски династии като семействата Орсини, Конти, Де ла Ровере, Медичи, Борджия, Пиколомини, Савели. По късно се появява терминът черно благородничество - това са потомци на непотите, които са станали княжески или херцогски фамилии. Непотизмът започнал да залязва към XVIII век, когато папа Инокентий XIIразпорежда, че в кардиналската колегия може да има само един непот.

Кронизъм

 

Кронизъм (от англ. - cronyism) е облагодетелстване по приятелска линия. За разлика от непотизма при него кръгът на облагодетелстваните лица може да бъде много по-широк (приятели, съученици, съседи, другари по партийна линия и други). Думата crony се споменава за пръв път в Лондон през XVIII век. Смята се, че произходът й е от гръцката chronios, която в превод означава дългосрочен, продължителен. Според други версии терминът произлиза от ирландския израз Comh-Roghna, който се превежда като "близки приятели". Правителствата по света често са обвинявани в прояви на кронизъм при разпределянето на публичните средства. Политиците обичат да се обграждат с хора, които познават добре от личния си живот или по бизнес линия. Съществуващите приятелства постепенно се превръщат в назначения на държавна длъжност или възлагане на договори за държавни поръчки. В западните икономики се използва и изразът crony capitalism за нарушаване на правилата на пазарната икономика или регулации. Измамите в енергийния гигант "Енрон" са типичен пример за crony capitalism.

 

Всъщност ситуацията с брата на Веселин Георгиев е класически пример за непотизъм. Това е може би най-разпространеният конфликт на интереси, известен на света. В българския език той е известен повече като шуробаджанащина.

 

Корените на явлението са още в Средновековието, когато когато римските папи с цел укрепване на властта си започнали да раздават висши църковни звания на своите близки роднини (виж карето).

 

В съвременна България непотизмът има различни проявления. По-леката форма е уреждането на роднини с държавни постове. Още се помни прословутата фраза на бившия премиер Иван Костов "всички сме братовчеди", произнесена от парламентарната трибуна. Неговият кабинет беше един от най-критикуваните за шуробаджанащина. Тогава Христо Михайловски, зет на тогавашния шеф на парламента Йордан Соколов, беше назначен за заместник-министър на търговията и туризма, а след това и заместник-министър на икономиката. По същото време братът на Екатерина Михайлова - Борислав Михайлов, оглавяваше борда на директорите на ДЗИ (тогава все още държавно дружество).

 

По-тежката форма на непотизъм е уреждането на роднини с договори от държавата. Ако в предишни години това ставаше основно по линия на приватизацията, днес най-честият допир на бизнеса с властта са обществените поръчки. Веселин Георгиев не е единственият актуален пример за роднински възлагания, зад които стоят съмнения в конфликт на интереси. Преди няколко месеца подобен казус се заформи и около социалния министър Емилия Масларова. Разбра се, че фирмата "Лена" ЕООД, в която нейният съпруг Антон Масларов е изпълнителен директор, е получила четири обществени поръчки на стойност над 5 млн. лева. Става въпрос за договори, сключени в периода 2004-2005 г., докато Масларова е била депутат, а по-късно и социален министър. Формално законът не е нарушен, но поръчките са обявени от фирми и предприятия на държавна издръжка в старозагорския район, където е избрана Масларова, разкриха от ДСБ. "Ако вие смятате, че нашите родственици не могат и не трябва да работят, мисля, че вие нарушавате права, които всеки от нас има като български гражданин", защити се Масларова. Звучи познато, нали.

 

Непотизъм и непукизъм

 

Друга много разпространена форма на конфликт на интереси е т.нар. кронизъм - толериране на по-широка категория лица (приятели, съученици, колеги, партийни другари и други). Българският синоним е клиентелизъм.

 

Световната история изобилства с примери за подобно приятелско облагодетелстване. Още се помни големият скандал около шефа на Световната банка Пол Улфовиц, който в крайна сметка го принуди да освободи поста си. Историята в резюме: малко след като Улфовиц поема ръководството на финансовата институция, той декларира конфликт на интереси, тъй като е в интимни отношения с една от служителките в банката - Шаха Риза. След това неговата половинка е преместена на длъжност в Държавния департамент на САЩ, но остава на заплата в банката. Оказва се обаче, че междувременно възнаграждението й е скочило рязко (с помощта на Улфовиц) от 132 хил. долара на 193 хил. долара годишно, при това освободени от данъци. Заключението на специалната комисия, натоварена да проучи случая, гласеше, че Улфовиц е нарушил етичния кодекс на банката и няма право да продължи да ръководи институцията.

 

Българската практика по отношение на кронизма също има дълги традиции. Достатъчно е да се припомнят двете най-големи афери в по-новата ни история, придобили публичност като приятелския кръг "Орион" (по времето на кабинета "Виденов") и опитът за римейк "Олимп" (при управлението на Иван Костов). В опити за кронизъм беше обвинен и експремиерът Симеон Сакскобургготски, когато се разбра, че той е лобирал за своя приятел Пиерпаоло Черани по проект за строителство на детска болница в София. Въпреки че Симеон отричаше приятелство с италианския бизнесмен, стана ясно, че Черани е осигурил самолет за пътуване на българския премиер до Италия, където той е бил на премиерата на миланската "Ла скала" по покана на Силвио Берлускони. Близостта между двамата пролича и от факта, че Черани бе сред гостите за сватбата на княгиня Калина. В крайна сметка проектът за "царската" болница не видя бял свят, но не защото правителството така искаше, а заради съпротивата на депутатите, а съмненията за непозволен лобизъм на премиера Сакскобургготски останаха.

 

Вграден лобизъм

 

Това може би е най-тежката форма на конфликт на интереси - когато представител на частния бизнес получи държавен пост в същата сфера. Примерът с отстранения шеф на фонд "Пътища" е показателен докъде може да доведе подобен конфликт на интереси. Справка в регистъра на обществените поръчки показа, че за една година фирмата "Биндер" е успяла да увеличи сумата на възложените проекти от 5.6 млн. лева на 108.4 млн. лева. Това прави над 18 пъти ръст в обема на поръчките само за една година.

 

Всъщност Веселин Георгиев е бил през цялото време в двоен конфликт - веднъж по линия на своите братя, които развиват бизнес в строителството на пътища, и втори път - като бивш изпълнителен директор на фирмата "Биндер". Основателен е въпросът кой носи по-голяма вина за допуснатия конфликт на интереси - самият Георгиев или човекът, който го е предложил за поста - министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов.

 

След края на мандата

 

Вграденият лобизъм има още едно измерение - когато представител на държавна институция премине на работа в частна компания след изтичане на мандата, отнасяйки със себе си цялата информация и контакти, придобити по време на престоя си във властта. В сфери като банковото дело и финансите, където се оперира с фирмена и банкова тайна, тази информация може да се окаже ключова за новия му работодател в битката за завземане на по-голям пазарен дял. Ето защо по света има ограничения за преминаването на държавни служители в частни компании след края на мандата. Правилото е това да става няколко години след напускането на държавния пост.

 

В България подобни ограничения не съществуват. Затова примерите на подобни "трансфери" на висши служители в БНБ през последните години не са изключение, а стандартна практика. Малко след края на своите мандати в частни банки започнаха работа бившият гуверньор Светослав Гаврийски, подуправителите Емилия Миланова и Мартин Заимов, бившият главен директор на управление "Банков надзор" Петър Андронов и др. По подобен начин някогашният министър на транспорта и съобщенията Пламен Петров и заместникът му Николай Николов, които се явяваха и принципали на държавната по онова време БТК, внезапно се озоваха в ръководството на конкурентната "Мобилтел". В същия период тогавашният председател на Комисията за регулиране на съобщенията Гергана Сърбова премина на мениджърска позиция в БТК малко след като беше издала GSM лиценз на компанията. Всички те едва ли могат автоматично да бъдат обвинявани в нещо нередно. По света обаче за държавните служители действат забрани да приемат назначения в частни компании, с които доскоро са имали официални отношения.

 

В Канада например им е забранено за срок от една година да консултират лица и организации с информация, станала им известна по служба, която не е общодостъпна. За министрите срокът е две години. Същите ограничения важат и за приемането на оферти за работа в организации, с които служителите и министрите са имали преки и съществени официални отношения. Лицата на публични позиции не могат да бъдат повлияни при вземане на решения от обещания или планове за бъдеща работа. Освен това е забранено на висшите държавни служители да се явяват от името на друга организация във връзка с процедура или преговори, в които те са участвали преди това от името на държавата.

 

Най-яркият пример за подобен конфликт на интереси беше преминаването на бившия германски канцлер Герхард Шрьодер на работа в една от дъщерните структури на "Газпром" веднага след изтичането на мандата му. Става въпрос за дружеството NEGPC, което ще изгражда и стопанисва газопровода под Балтийско море, чийто мажоритарен собственик е руският газов монополист. Фирмата беше създадена с дейното участие на Шрьодер, и то само три дни преди канцлерът да сдаде поста си. Преди това той упорито отричаше слуховете, че може да се озове след края на политическата си кариера в "Газпром", и повечето медии повярваха в искреността му - все пак не може канцлерът да лъже. Затова всички бяха шокирани от новината, че той е приел офертата на руснаците, при това с огромна дори за германските стандарти заплата. Обществеността в Германия прие новината като отплата за дейността му като федерален канцлер. Скандалът предизвика спешни промени в законодателството, които да ограничат възможността на политиците да се възползват от служебното си положение, след като излязат от активната политика.