Кратка кампания с по-ниски добиви и много неясноти - това е ситуацията с розовата реколта у нас през тази година. Причината - априлските студове.

"Пролетта беше топла, имаше предпоставки за една добра кампания, но в началото на април имаше няколко поредни много студени нощи, които доведоха до измръзвания и унищожиха голяма част от розите. Те тепърва се възстановяват - надяваме се да има цвят по тях, но е с доста голямо закъснение", обясни пред БНР Христо Николов, член на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България.

Силна реколта на българската роза, но за производителите това не е точно добра новина

Силна реколта на българската роза, но за производителите това не е точно добра новина

Добивите са високи, изкупните цени - не

По думите му в Пазарджик и Брацигово по това време на годината обикновено кампанията е напреднала, докато сега само единични стопанства берат. В Карловско, където са и неговите масиви, забавянето е 10-15 дни - реколтата ще се събира след 20-25 май.

"Колкото и както да успеят да се възстановят насажденията, сравнително късното започване предполага бърза кампания - при очакваните високи температури във втората половина на май и началото на юни най-вероятно ще наблюдаваме бързо изцъфтяване на розите", предупреди Николов.

Той очаква реколтата му да е наполовина по-слаба от миналогодишната, а има стопанства, в които въобще няма да има розобер - загубите са 100%.

Грузия ни пита как се гледат рози

Грузия ни пита как се гледат рози

Това каза заместник-министърът на земеделието на Грузия Константине Кобахидзе на среща със заместник-министъра на земеделието и храните д-р Цветан Димитров

Цените, на които дестилериите изкупуват, са 4 лева на килограм за конвенционален цвят и 5 лева за биологично сертифициран. В същото време, заплащането за бране се движи между 1,50 и 2 лева за килограм. Очакванията на производителя е ситуацията с работната ръка да остане сложна.

"Тази година, заради измръзванията на много овощни видове - може би няма да има кампания на черешите, според много колеги ще има изобилие от работна ръка. Да, но в същото време кампанията ни се изтегля назад и тя ще се застъпи с кампанията по разсаждането на пипера - тези хора пак ще си намерят работа. Това, което традиционно на нас ни помагаше, е, че изпреварвахме с 15-20 дни абсолютно всички земеделски дейности и бяхме първите, които изкарваха тези спящи клетки на полето да работят след дълга и гладна зима", обясни Христо Николов.

Що се отнася до възможностите за по-добри изкупни цени, той отбелязва, че "ние сме в тежка конкуренция със страни като Турция, Иран, Азербайджан - излизат и нови производители на розов цвят от бившите съветски републики, с които трябва да се съобразяваме".