Цените от производител у нас категорично нарастват през март на годишна база, показват актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Общият индекс на цените от производител през март 2025 г. е със 17,4% над нивото от март 2024 година. Най-висок ръст на цените на годишна база е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с внушителните 53,1%, в добивната промишленост - с 32,4%, както и в преработващата промишленост - с 10,7%.
По-конкретно, по-високи цени в преработващата промишленост се наблюдават при производството на: основни метали - с 29.8%, хранителни продукти - с 24.4%, напитки - с 15.5%.
Намаление на цените на годишна база е отчетено при производството на тютюневи изделия (с 12.4%) и на мебели (с 6.8%).
Разгледано като цени от производител на вътрешния и на външния пазар на годишна база, данните показват:
Индексът на цените от производител на вътрешния пазар нараства с 22% в сравнение с март 2024 година. Ръст на цените се наблюдава при производството и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ - с 59.9%, в добивната промишленост - с 26.9%, както и в преработващата промишленост - с 11.3%.
По-конкретно, през март 2025 г. повишение на цените в преработващата промишленост спрямо март 2024 г. е регистриран при производството на: хранителни продукти - с 30.9%, основни метали - с 22.5%, напитки - с 20.8%.
По-ниски цени на годишна база са отчетени при производството на: автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 6.2%, обработката на кожи, както и на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 3.9%.
Индексът на цените от производител на международния пазар през март 2025 г. се увеличава с 0.1% спрямо предходния месец и с 10.7% - спрямо март 2024 година.
Цените от производител на месечна база, т.е. за март 2025 г. спрямо февруари, като цяло показват минимално намаление с 0,5%, според данните на НСИ.
По-ниски цени на месечна база се наблюдават при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ (с 1.6%) и в преработващата промишленост (с 0.5%), докато в добивната промишленост е отчетено голямо месечно увеличение - със 7.6%.
Месечно понижение на цените в преработващата промишленост е регистрирано при производството на: основни метали - с 1.8%, електрически съоръжения - с 0.3%, облекло - с 0.2%.
Увеличение на цените за март спрямо предходния месец, има при производството на: напитки (с 1.4%) и превозни средства, без автомобили (с 1.1%).
От НСИ поясняват, че индексите на цените от производител измерват средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия. Те могат да се разглеждат като ранен измерител на инфлацията и да се използват за международни сравнения.