"Вапцаров" АД-Плевен води началото си от 1925 г. Към настоящия момент дружеството се е утвърдило като един от най-крупните и динамично развиващи се машиностроителни заводи в България. Дейността на "Вапцаров" АД-Плевен е специализирана в две основни направления - производство на пресово оборудване и производство на енергетично оборудване, като произведената продукция е приоритетно ориентирана към износ. Дружеството е член на редица организации като Българската браншова камара - Машиностроене, Националната мрежа от фирми, укрепващи здравето и безопасността по програма "Качество, здраве и безопасност в XXI век" и др., и е участник в редица проекти на национално и международно равнище.
ПРЕДМЕТЪТ НА ДЕЙНОСТ НА "ВАПЦАРОВ" АД МОЖЕ ДА БЪДЕ ОПРЕДЕЛЕН НАЙ-ОБЩО КАТО ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ НА ЕКСЦЕНТЪР ПРЕСИ И МОДУЛИ ЗА ЛИНИИ, ПОМПЕНО ЕНЕРГЕТИЧНО ОБОРУДВАНЕ, ВЪТРЕШНА И ВЪНШНА ТЪРГОВИЯ.
Направления на производствената дейност
1. Производство на пресово оборудване - ексцентър преси, хидравлични преси, абкант преси.
2. Енергетично оборудване - съоръжения за водноелектрически централи.
За периода 2000-2002 г. постъпленията от продажби на продукция имат намаляващ тренд спрямо базовата година.
Основни пазари
За последните 50 години "Вапцаров" АД е произвел над 75 броя турбини и други съоръжения за водноелектрически централи, изградени както в България, така и в Китай, Сирия, Виетнам. Към Италия, Испания, Германия и Франция са ориентирани производството и продажбата на ексцентър и хидравлични преси. Норвегия е важен пазар за реализация на турбинно производство. В страната приложение намират брикетиращите линии за производство на брикети от отпадна дървесина и биомаса, минитурбини за малки ВЕЦ, ремонт на помпено енергетично оборудване в системата на НЕК.
От 1999 г. "Вапцаров" АД е поддоставчик на Джи и Хидро-Норвегия, като за този период e изработил различни съоръжения за водноелектрически централи за проекти в Норвегия, САЩ, Австралия, Турция и др.
Положителният ефект от съвместното сътрудничество между "Вапцаров" АД и Джи и Хидро-Норвегия, довело до увеличение на дела на турбинното производство в общата продуктова структура на завода, е намерил израз в рязко увеличение на приходите от продажби на турбини за 2000 спрямо 2001 г.
ПРОЕКТИ
През 1980 г. стартира изграждането на помпено-акумулираща водноелектрическа централа Чаира с хидроагрегати N 1 и N 2 по 26 МВт всеки в генераторен режим и 169 МВт - в помпен режим. Проектът се осъществява от Старт инженеринг АД в два етапа.
В изпълнението на втория етап освен българските производители, участие взема и японската фирма Тошиба.
Съвместно с Метаком АД, Алуком АД, Центромет АД и Осъм АД "Вапцаров" АД представлява "Група технологии на металите - Ангел Балевски" АД във връзка с подадена заявка за участие във възстановителните процеси в Ирак на фирми, членове на БТПП. "Група технологии на металите - Ангел Балевски" АД е член на надзорния съвет на "Вапцаров" АД.
СТРУКТУРА НА КАПИТАЛА
Размер на капитала, брой и видове акции
Основният капитал на дружеството е 500 000 лв., разпределен в 500 000 бр. акции с номинална стойност 1 лв. Акциите са обикновени, поименни, безналични, с право на глас.
Към настоящия момент "Вапцаров" АД-Плевен не е било обект на търгово предложение за закупуване на акции по чл. 149 от ЗППЦК, както и не са осъществявани преобразувания - сливане, вливане, разделяне и отделяне. Съгласно оповестената в Комисията за финансов надзор информация към 30.09.2003 г. дружеството не е залагано и не е прехвърляно, няма дъщерни дружества и не е част от икономическа групировка. Система на управление - двустепенна: управителен съвет и надзорен съвет.
Юридически лица, които притежават пряко или чрез свързани лица над 10% от гласовете в общото събрание:
- Машин Манифекчъринг енд енджиниринг Лимитид-САЩ, щат Делауеър
Дружества, в които "Вапцаров" АД притежава пряко или чрез свързани лица над 10% от гласовете в общото събрание или може да упражнява контрол върху тях:
- Машин Манифекчъринг енд енджиниринг Лимитид-САЩ, щат Делауеър
Дивидентна политика - с решение на общото събрание на акционерите, проведено на 26.06.2003 г., е взето решение да не се разпределя дивидент за 2002 г.
ФИНАНСОВО-СЧЕТОВОДНИ ПОКАЗАТЕЛИ
Обем, структура и динамика на активите
По данни от междинния счетоводен отчет към 30.09.2003 г.
Към 30.09.2003 г. е отчетено намаление на ДМА както в абсолютна стойност - с 371 хил.лв., така и в процент спрямо предходната година - 89.97. Една от вероятните причини за това намаление може да бъде обезценката на активи или продажба на част от ДМА на дружеството с цел получаване на свободни парични ресурси. Най-съществено влияние върху общото намаление за тази група е оказало намалението на разходите за придобиване и ликвидация на ДМА през текущата година 15.17% спрямо предходната година.
Най-рязко е увеличението в балансовата стойност на групата на краткотрайните активи. Увеличението общо за КА е резултат от съвместното влияние на три групи активи - незавършено производство /увеличението е в троен размер спрямо базовата величина/, вземания от клиенти и доставчици /увеличението е седемкратно/ и парични еквиваленти /с балансова стойност, 14 пъти по-висока спрямо базовата/.
В групата на показателите за оценка на ефективността по-сериозно внимание следва да се обърне на коефициента за рентабилност на собствения капитал. Отрицателната стойност на този показател показва, че е налице стопяване на капитала, декапитализация на предприятието. Ако тази стойност бъде изчислена като процент, то изводът е, че предприятието е стопило 69.33% от своя капитал за 2001 г. Неблагоприятната величина на показателя се запазва и за 2002 г., макар и в по-ниска степен.
Коефициентът на ефективност на приходите е реципрочен на горния. Стойността му за първата разглеждана година показва, че за получаването на 1 лв. приход са извършени 1.19 лв. разходи, съответно за втората година - на 1 лв. приход са направени 0.99 лв. разходи.
Коефициентът на обща ликвидност е под единица и за двете години, което показва влошена способност на предприятието да покрива задълженията си. За 2001 г. дружеството е разполагало с 0.35 ст. активи срещу 1 лв. изискуеми задължения, като за 2002 г. стойността на показателя незначително се подобрява.
Показателят дебаланс на задълженията отразява отношението на всички задължения към собствения капитал. Увеличаването на стойността на този показател за 2002 спрямо 2001 г. е индикатор за влошена ликвидност и платежоспособност.
Стойностите на показателя времетраене на 1 оборот в дни показва, че предприятието е инвестирало в активи, които се обръщат сравнително бързо - за малко повече от месец.
Коефициентът на брутна рентабилност на приходите от продажби показва, че на 1 лв. оборот /приходи от продажби/ се падат 0.17 лв. брутна печалба, докато коефициентът на брутна рентабилност на собствения капитал отчита 2.33 лв.брутна печалба на всеки лев собствен капитал. Така изчислените показатели ползват брутната печалба или печалбата преди облагане с данъци, което ги прави ненадеждни индикатори за финансовото състояние на дружеството. Брутната печалба, посочена в междинния счетоводен отчет към 30.09.2003 г., може да бъде класифицирана като куха печалба, т. к. е изкуствено завишена от рязкото увеличение на положителните разлики от промяна на валутни курсове. Много по-надежден индикатор са стойностите на такива показатели като коефициентите за ликвидност, средния срок за събиране на вземанията, времетраенето на 1 оборот в дни и др.
Средният срок за събиране на вземанията е приблизително 48 дни. Това означава, че предприятието е кредитирало своите клиенти за срок, надвишаващ месец и половина, без да получава някаква изгода за това време.
Подобрила се е стойността на коефициента на обща ликвидност спрямо тази стойност за 2002 г., въпреки че все още е под единица.
Коефициентите на ефективност на разходите и приходите също показват известно подобрение спрямо 2002 г.
ФОНДОВ ПАЗАР
Акциите, емитирани от "Вапцаров" АД-Плевен, се търгуват на регулиран пазар - Българска фондова борса-София АД. Борсовата търговия с тези акции стартира за първи път през 1998 г. при количество 8818 бр. и цена 2.80 лв. за 1 акция.
Най-голямото количество изтъргувани акции за една борсова сесия е отчетено на 23.01.2003 г. - 37054 броя акции, което представлява 7.41% от капитала на дружеството.
За цялата борсова търговия с акции на "Вапцаров" АД-Плевен цената се задържа сравнително стабилна за два времеви интервала от разглеждания период - от средата на 1998 г. почти до края на 1999 г. тя е в диапазона между 2 и 3 лв. за 1 акция и от ноември 2003 г. до януари 2004 г. - между 1.25 и 1.55 лв. за 1 акция.
ПРИВАТИЗАЦИЯ
В началото на 2004 г. между Агенция за приватизация и ИП Брокерс-груп АД е подписан договор за инвестиционно посредничество при публично предлагане на ценни книжа, емитирани от търговските дружества с държавно участие в капитала, включени в пул "Металик".
По силата на този договор 1438 бр. акции, или 0.288%, от капитала на "Вапцаров" АД-Плевен ще бъдат предложени за продажба на Приватизационен пазар на БФБ-София АД за плащане с компенсаторни инструменти.
Архив
/
"Вапцаров" АД Плевен