Руски инженери са разработили технология за производство и обслужване на космически апарати в космическото пространство, с помощта на която се очаква да се реши въпросът за бързото разгръщане на групи от спътници. Това съобщиха от холдинга "Руски космически системи", пише ТАСС.
"Технологията за производство и обслужване на космически апарати в Космоса е разработена от специалисти на холдинга "Руски космически системи" (РКС, част от държавната корпорация "Роскосмос"). С нейна помощ компанията предлага да се реши въпросът с бързото разгръщане на локални групи от спътници, както и да се удължи активният живот на вече функциониращи космически системи", се казва в документа.
От холдинга подчертават, че осигуряването на технологичния суверенитет на Русия по въпросите на космическите изследвания, плановете за изграждане на руска орбитална станция и изграждането на перспективни спътникови съзвездия, изисква от космическите инженери да разработят нови начини и технологии за създаване на "космическа инфраструктура".
Което може да стане чрез унифициране на компонентите, подобряване на масата и размерите, като сглобяването на космическите апарати трябва да се движи в посока на преместване на последния етап от работата в орбита", заявиха от РКС.
Уточнява се, че първоначално под сглобяване на спътници може да се разбира сглобяването чрез свързване на функционални единици, подготовката на всеки апарат преди експлоатация и неговата поддръжка.
"Впоследствие е възможен преход към начин на работа, при който системите ще се разгръщат и сглобяват автоматично или с помощта на роботи и дистанционно управлявани устройства. Методът, предложен от РСК, се основава на принципа на доставка в орбита на готовия корпус на космическия апарат - неговата конструктивна и задвижваща основа - и блокове с полезен и обслужващ товар, изработени под формата на завършени унифицирани модули, закрепени върху специална рамка", обясняват от "Руски космически системи".
От холдинга подчертават също, че оригиналността на решението се състои в използването на технологията на цифровия близнак - виртуално копие на бъдещия спътник, предварително създадено на Земята.
"В него се фиксират основните параметри на работа на оборудването, моделите и алгоритмите на производство, тестване и по-нататъшна поддръжка. По този начин при сглобяването и модернизирането на апаратурата, операторът в Космоса ще инсталира системите по ясно определена последователност, ще ги тества с визуален и функционален контрол и при необходимост ще извършва проверка и валидиране на цифровите близнаци", разясняват от РКС