Процесът по създаване на руско-китайска Международна лунна станция (МЛС) се планира да се осъществи на три етапа, включващи - изследвания, създаване и експлоатация на станцията. Това се казва в резюме в текста на споразумението за сътрудничество при създаването на станцията, пише ТАСС.

"Създаването на МЛС е планирано да се реализира на три етапа", се казва в документа. По време на изследователската фаза се планира посещение на Луната от руски и китайски национални мисии, проектиране на МЛС и определяне на точното й разположение, както и определяне на нейните съставни части."

Европа планира създаване на товарен космически кораб, в САЩ вече сглобяват такъв

Европа планира създаване на товарен космически кораб, в САЩ вече сглобяват такъв

Какви са проектите на Европейската космическа агенция и НАСА

В документа се отбелязва, че през втората фаза по създаване на станцията, ще бъде създаден център за управление на Международната лунна станция, ще се осигури доставката на обемни товари, както и безопасното прецизно меко кацане на повърхността на Луната. Освен това, на този етап се планира началото на "съвместни операции".

Посочва се също, че целта на третата фаза - експлоатацията, е "изучаване и усвояване на Луната, изпробване на нови технологии, съдействие на международните партньори при кацането на човек на Луната с помощта на вече завършената МЛС".

В търсене на (замръзнала) вода: Китайски летателен апарат ще стигне до Южния полюс на Луната

В търсене на (замръзнала) вода: Китайски летателен апарат ще стигне до Южния полюс на Луната

Мисията се смята за много важна от научна гледна точка

Междувременно стана известно, че американският кораб Crew Dragon ще се отправи към Международната космическа станция (МКС) на 18 август. В екипажа на кораба с мисията Crew-9 влизат астронавтите на NASA Зена Кардман, Ник Хейг и Стефани Уилсън, както и руския космонавт Александър Горбунов, съобщават от "Роскосмос", пише ТАСС.

В рамките на програмата за МКС, през юли 2022 г., "Роскосмос" и NASA подписаха споразумение за "кръстосани полети" на руски космонавти на американския космически кораб Crew Dragon, както и на американски астронавти на руския космически кораб "Съюз МС".

Изпълнението на споразумението дава възможност - в случай на отмяна или значително забавяне на изстрелването на руския или американския космически кораб - да се осигури присъствието на борда на МКС на поне един космонавт на "Роскосмос" и един астронавт на NASA за обслужване, съответно руския и на американския сегмент на станцията.

Предстоящите космически мисии на Китай и Индия

Предстоящите космически мисии на Китай и Индия

Стремежът е кацане на Луната, и какво още...