Затварянето на завода за кабелни системи на Leoni в Плевен ще е изпитание за местния пазар на труда - регионът много трудно ще поеме толкова хора, които търсят препитание. Компанията обаче ще се опита да помогне с намирането на работа на поне на част от 1300-те служители, които предстои да освободи през следващите месеци. Това коментира пред Money.bg управителят и финансов директор Драгомир Монев.

Преди 6 години международната група инвестира над 30 млн. евро в производството си, което е насочено към нуждите на автомобилния сектор. Именно нестабилната конюнктура в него се е оказала и главна причина за решението Leoni да напусне Плевен до края на 2024 г., стана ясно от думите на Монев.

"Леони България" - заводът с 1300 служители в Плевен, прекратява дейността си

Завод с 1300 работници в Плевен прекратява дейността си

Компанията инвестира 32 млн. евро в града, но сега не виждат устойчива перспектива за развитие

Той подчерта, че в случая не е бил фактор преходът на индустрията към алтернативни системи на задвижване.

В официалното съобщение за затварянето на завода е обърнато внимание и на проблемите с пазара на труда у нас. Оказа ли се невъзможно да се намерят подходящите хора в Плевен? Финансовият директор на "Леони България" отговори, че по-големият проблем е бил задържането на кадрите.

Той обаче беше категоричен, че компанията е получила от местната власт "всичко, което позволяват нейните възможности".

Leoni: Германската компания, която влага 32 млн. евро в Плевен

Leoni: Германската компания, която влага 32 млн. евро в Плевен

При достигане на пълния капацитет на завода, в него ще работят 2 хил. служители

През последните месеци много се говори за "вноса" на работници от трети страни при липса на местни варианти, но според Монев много дългият административен процес (6-12 месеца) не позволява вземането на бързи решения и това е имало негативно влияние.

"Ще се опитаме да говорим с по-големи местни и регионални компании - дали те търсят персонал. Наистина говорим за много хора - ще е трудно", призна Драгомир Монев.