"Василеви с палат за €20 млн. край Женева" е заглавиe от в. "Труд"
Антоанета Василева - или как един университетски преподавател се сдобива с къща на Женевското езеро за „скромните" 20 милиона евро
Журналистическо разследване на „Труд" установи, че през 2014г., само месеци преди поставянате на КТБ под специален надзор, Антоанета Василева - съпруга на издирвания банкер Цветан Василев, която понастоящем е преподавател по икономика в Университета за национално и световно стопанство в град София, е закупила за огромната сума от 20 млн. евро, супер луксозна вила в кантон Женева, на брега на Женевското езеро.
Как един български университетски преподавател със скромни доходи може да се сдобие с този луксозен имот в една от най - скъпите дестинации за недвижими имоти в Европа, а именно - Женевското езеро ? Отговорът на този въпрос е елементарен - чрез „дарения" на парични суми от нейния съпруг Цветан Василев.
Прочети още от в. "Труд"

"13/13 мести преговорите", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Фатално съвпадение 13/13 премести преговорите за съставяне на кабинет. По предложение на ГЕРБ първите разговори - с БСП, трябваше да започнат днес, 13 октомври, точно в 13 ч.
Определеният час обаче стреснал "Позитано" 20, научи "Стандарт". Още повече че по същото време тестват сирените в 11 града. Затова под предлог, че съставянето на новата власт не бива да се бави, червените поискали консултациите да започнат в 10 ч.
Разпределението на министерските кресла в новия кабинет ще зависи от това колко партии участват в него, научи още "Стандарт". ГЕРБ са готови да дадат три ведомства на Реформаторския блок или на Патриотичния фронт, ако една от двете формации стане коалиционен партньор.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Бумащината по 35 закона струва на бизнеса над 3 млрд. лева годишно" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Административната тежест върху бизнеса, налагана с многобройните и ненужно усложнени държавни регулации, възлизат на милиарди левове. Само по 35 закона разходите за справки, декларации, удостоверения, отчети и др., измерени като труд, време, мастило, хартия и т.н., са почти 3.4 млрд. лв., става ясно от мащабно изследване за бюрокрацията в България. Разбира се, част от бумащината е неизбежна - например подаването на данъчни декларации или други документи, свързани с европравилата. Но поне 450 млн. лева могат да бъдат спестени с отпадане на ненужни справки и удостоверения, с преминаване от хартия към онлайн общуване с администрацията, с пълно премахване на излишни режими и т.н., твърди Институтът за пазарна икономика.

ИПИ анализира резултатите от изследването на административната тежест в България, провеждано поетапно в последните 4 години от икономическото министерство като част от европейска инициатива за подобряване на бизнес средата. Фокусът е върху 35 закона, посочени от бизнеса като особено проблемни заради огромната бумащина и отчетност, която изискват.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Българинът друса 300 вида дрога" четем на първа страница във в. "Монитор"
Българинът друса около 300 вида дрога. Повечето от опиатите са синтетични и изключително опасни за здравето. Това се посочва в доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите. Според експертите, които са го изготвили, психоактивните вещества често не попадат под контрола на международното право и се продават
като легални стимуланти.
Практиката е когато се появи непознат у нас наркотик, от ДАНС и Агенция „Митници" да изпратят информация за него до Националния съвет по наркотичните вещества и експертен съвет взема решение дали да забрани веществото или не. Докато това се случи, минава време, през което на пазара навлизат поне още десет нови дроги. Лесният достъп до тях ги прави още по-опасни, а популярността им стремглаво нараства. Заради по-ниската си цена те са на път да изместят дори класическите наркотици като амфетамините, хероина, кокаина и канабиса, които са сред най-предпочитаните в България, твърдят експертите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Бюджет, КТБ, ток и промени в закона за гарантиране на влоговете - тежки задачи за новото НС", пише в. „24 часа"
Новият парламент ще започне работа с няколко важни проекта на закони. Актуализация на бюджета, закон или закони за КТБ, промени в закона за гарантиране на влоговете. Към тях се добавят евентуална процедура по смяна на шефове в БНБ и сакралното решение да има ли ново повишение на тока от 1 януари.
Вносител на първия проект ще е служебният кабинет. По предложение на финансовия министър Румен Порожанов кабинетът одобри проект за актуализация на бюджета.
В него са записани дефицит от 4% вместо сегашните 1,8%, дефлация 1,1% вместо 1,8%, инфлация и ръст от 1,5% вместо 1,8%. Това означава, че разликата между приходи и разходи в края на годината ще е 3,2 млрд. лв.
Прочети още от в. „24 часа"

"Малките фирми и гражданите скоро ще са на свободния пазар на ток", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
На фирма "Ди" - кварталното хранително магазинче, започна да му омръзва да плаща всеки месец сметки между 90 и 160 лв. за три фризера, три хладилника и осветление. И това на фона на поредния разговор за поскъпване на тока. Вероятно много собственици на малък бизнес в България си мислят същото всеки месец и се чудят как да намалят разходите си, за да може все пак да имат някаква печалба. По данни на търговци на електроенергия става въпрос за около 200 хил. средни и малки фирми в страната. Не по различно е положението и на хората, за които сметките за ток често се оказват непосилни.

Всъщност още от 2007 г. всеки би трябвало да може сам да избира търговеца си на ток, така че да не е зависим от административните ценови решения на енергийния регулатор. Тази възможност обаче, колкото и добре разписана в законодателството, няма как да бъде приложена към момента, защото липсват правила за прилагането й. Но приближава.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Първата работа на депутатите е да сменят шефа на БНБ", пише в. "Сега"
Разходите в бюджета трябва да бъдат съкратени с процента на неизпълнение на приходите, твърди Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара
Г-н Данев, какви конкретни стъпки и мерки очаква бизнесът от новото Народно събрание и от бъдещото редовно правителство - стига да имаме такова?

- Дано да имаме, защото, както целият бизнес непрекъснато повтаря, икономиката зависи от политическата стабилност.

Като начало бюджетните разходи, предвидени за 2014 г., трябва да бъдат намалени рязко. Те трябва да бъдат съкратени с очертаващото се процентно неизпълнение на приходите. Това важи за всички "разпоредители с бюджетни средства" - включително за президентството, Министерския съвет, областни и общински структури и т.н. Може да се действа по-решително, като се намали административният състав на заетите в бюджетната сфера, в областните администрации, в общините. Това може да стане частично и чрез аутсорсване на бюджетно финансирани дейности - като МВР академията, регистрацията на превозни средства, охранителните дейности.
Прочети още от в. "Сега"

"Топлоизолациите „изяждат" имотите" пише в. „Труд"
Поставяне на дебела топлоизолация на външните стени на сградите, монтиране на съвременни климатични системи и окачване на ПВЦ дограми. Всичко това, добило популярност у нас с името „саниране", е хубаво заради повишаване на топлоизолацията и въобще на комфорта в съвременното жилище. Но лека-полека започва да се появява проблем, свързан с него. Колкото повече съвременните изисквания в строителството налагат дебели топлоизолиращи стени, толкова повече имотите „отесняват".
Широчината на външната стена по най-съвременните изисквания влиза в обхвата на това, което специалистите наричат „разгъната застроена площ" на сградата, т.е. помещенията се мерят от външната стена, а не от вътрешната. Така, колкото повече и по-дебели външни стени има един апартамент, толкова по-голяма е вероятността написаният в нотариалния акт размер на жилището да не съвпада с онзи, който купувачът може да измери по най-простия метод - като умножи широчината по дължината на помещенията.
Прочети още от в. „Труд"

"Пускат 3,5 км от „Струма" преди границата", четем във в. "Монитор"
Договорили сме се вече с гръцката фирма, строител на лот 4 на „Струма", да пуснат 3,5 км от аутобана между пътния възел за Петрич и границата най-късно до края на ноември. Това съобщи за „Монитор" председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров.
Трасето на въпросния участък е почти готово
смята пътният шеф. „Остава да се положат още малко насипи, асфалта и да се монтират мантинелите. Работата е за за по-малко от месец. Целта ни е тази отсечка да поеме движението и да се извади трафикът, минаващ през Марино поле и Кулата и другите населени места в района", поясни Лазаров.
Според него вече е постигнато принципно споразумение фирма „Актор" да довърши най-късата отсечка от автомагистрала „Струма" между Сандански и Кулата, като за целта ще бъде удължен и договорът с гърците. „Искаме обаче те да активизират работата си на обекта и имаме обещание от тяхна страна още до края на тази седмица да има видими резултати", уточни пътният шеф. По думите му с удължаването на договора ще бъде указан и точният срок на завършване на лота. Пътната агенция се ангажира да съдейства на гръцката фирма да намери по-лесно и бързо доставчици на инертни материали. Лазаров заяви, че още не е оптимист за завършване на отсечката до пролетта,защото строителят на лот 4 на „Струма" все още не е проявил нужното желание за работа, въпреки, че са компания с доказан оборот от 8 млрд. евро.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Новите депутати - малко нови, но все хитови", пише в. „24 часа"
Mного нови парламентарни групи, но малко нови за политиката лица. Така може да бъде описано в едно изречение 43-ото народно събрание.
Новите депутати са малко, но до един са хитови фигури. Или "скрити лимонки", както на шега ги наричат колегите им - т.е. да очакваме от тях изненади. Въпрос на време е да разберем кои ще са атракциите на този парламент.
До момента класацията води Мартин Иванов - Данона, от "България без цензура". Депутатът милионер от Пловдив нашумя като бивш вече любовник на фолкдивата Анелия. "Образът на плейбой и разлигавен син на богаташ, който медиите ми създадоха, не отговаря на истинския Мартин Иванов. Работя от 16-17-годишен в семейния бизнес и знам откъде излиза хлябът. Имам и две собствени фирми - за покупко-продажба на земеделски земи и търговия с горива и петролни продукти." Това казва обаче за себе си 29-годишният пловдивчанин. В родния си град е познат с прякора Данона заради транспортната компания на баща му, обслужваща известна марка млечни продукти.
През 2009-2010 г. Иванов кръстосваше улиците на Пловдив с луксозно черно ферари. Сега твърди, че няма собствена кола. Кара някой от трите фамилни автомобила, които по думите му "не са първа младост".
Прочети още от статията на в. „24 часа"

„"Газпром нефт" планира 55 бензиностанции до края на 2016 г.", пише в. "Капитал Daily"
Българското поделение на "Газпром нефт" "НИС Петрол" очаква мрежата от бензиностанции да достигне 55 към края на 2016 г. Досега компанията разполага с 35 обекта, като 23 вече са брандирани. Бъдещото развитие на мрежата ще бъде на принципа на строителство на зелено, като вече има закупени 12 парцела, седем от които вече са с разрешително за строеж. Строителството на първите от обектите ще започне през идната пролет. От въпросните 7 терена три се намират в София, а останалите 4 на магистрала "Тракия" - два обекта ще са в отсечката между Пазарджик и Пловдив от двете страни на магистралата и още два при Стара Загора. Нови обекти се предвиждат и на ключови гранични пунктове. Отделно компанията ще си прави и банка от дилъри за управлението на обектите си.
Планът на дружеството стана ясен по време на посещение в рафинерията на компанията в Панчево, в близост до Белград. В началото на 2009 г. руската "Газпром нефт" приключи сделката по закупуването на мажоритарния дял от акции от 56.15% в държавната сръбска петролна компания "Нафтена индустрия Сърбия" (NIS). Цената на сделката беше 400 млн. евро, като сред ангажиментите на купувача беше да инвестира 550 млн. евро в рафинерията в Панчево, така че горивата да отговарят на европейските стандарти.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Подаваме по интернет данъчните декларации ", пише в. "Стандарт"
Данъчните декларации напълно безплатно ще може да се подават по интернет. Декларациите за получените доходи от гражданите и печалби на фирмите ще може да се подават с персонален идентификационен код (ПИК) вместо с електронен подпис. Това предвиждат промени в данъчните закони, които са подготвени от Националната агенция за приходи и ще бъдат предложени след съставяне на новия парламент. ПИК може да се вземе безплатно от всеки гражданин или фирма от офиса на Националната агенция за приходи по постоянния му адрес или регистрация. В момента над 200 хил. лица вече имат ПИК и с него могат да проверяват от сайта на НАП какви налози дължат към хазната и какви плащания са направили. Гражданите могат със своя ПИК да следят на каква сума и на какъв договор ги осигурява техният работодател. Самите данъчни декларации обаче сега може да се подават в офис на НАП, да се изпращат по пощата, или по интернет, но подписани с електронен подпис.
Прочети още от в. "Стандарт"