Компаниите от САЩ и Западна Европа водят по продажби на оръжие за 2014 г., показват данни на Стокхолмски международен институт за изследване на мира (СИПРИ). Следват ги руските производители

Продажбите на военна техника и услуги от 100-те най-големи оръжейни концерна за 2014 г. възлизат на 401 млрд. долара, което е с 1,5% по-малко в сравнение с 2013 г., информира БТВ.

Две трети от 100-те най-големи фирми в бранша се намират в САЩ и Западна Европа. Взети заедно, те представляват около 80% от световните оръжейни продажби през миналата година.

Междувременно десетте най-големи производители на оръжие в света (всички - базирани в САЩ или Западна Европа - б.ред.) представляват половината от световните продажби за 2014 г.

Американската "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin) остава на върхова позиция, следвана от друга американска корпорация - "Боинг" (Boeing) и от британската "Би Ей Ай Систъмс" (BAE Systems).

Повечето западноевропейски компании са отчели спад в продажбите в резултат на икономическите трудности в района. Изключение прави германският корабостроител "ТисенКруп" (TyssenKrupp) и швейцарският производител на учебни самолети "Пилатус Еъркрафт" (Pilatus Aircraft).

Една десета от световните продажби за миналата година са направени от руски компании. Те са "яхнали" вълната на увеличаващите се военни разходи и износ в страната. Сега в списъка на 100-те световни оръжейни производители  влизат 11 руски компании, а общият им растеж за 2013-2014 г. е почти 50%, коментира старши експертът от СИПРИ Симон Веземан.

Компаниите в съседна Украйна бележат спад в продажбите заради конфликта в източната част на страната, изгубения руски пазар и срива на местната валута, добави Веземан.
В списъка не фигурират китайски компании поради липсата на данни, но според СИПРИ в него биха могли да влязат девет китайски фирми. Две от тях биха могли да намерят място дори в челната десетка.

По оценка на Стокхолмския институт военните разходи на Китай за периода 2000-2014 г. са се увеличили повече от пет пъти.

Друга запазваща се тенденция е растежът на доставчици от развиващите се пазари -  Бразилия, Индия, Южна Корея и Турция, се посочва в доклада на СИПРИ.

Стокхолмският международен институт за изследване на мира е основан през 1966 г. от шведския парламент. Институтът е един от водещите в анализа на военни конфликти и разходи по света.