Западните санкции, наложени спрямо Русия, не позволяват доставки на оръжие от Москва и принудиха Сърбия да прекрати вече сключени договори. Това заяви началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на Сърбия генерал Милан Мойсилович в интервю за сръбското издание "Вечерни новини".

Отговаряйки на въпрос за въздействието на антируските санкции на военното сътрудничество между Белград и Москва, генералът коментира, че "тъй като оръжията, с които вече разполагаме се произвеждат в Руската федерация, както и в бившия Съветски съюз, и са на въоръжение в много армии по света - както и се произвеждат в различни страни въз основа на лицензи - ние намерихме начини да осигурим устойчива и гъвкава система за доставка на резервни части и поддръжка на бойната техника, дори в условията на санкции срещу Русия".

Що се отнася до доставките на оръжие от Руската федерация, в момента те са практически невъзможни, казва началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на Сърбия.

Сърбия очаква рекордно висок приток на чуждестранни инвестиции

Сърбия очаква рекордно висок приток на чуждестранни инвестиции

Общият приток на ПЧИ надхвърли €4,467 милиарда

По думите му, "Сърбия се опитва по дипломатически канали да намери начини за преодоляване на създалата се ситуация. Анулирахме някои оръжейни договори и отложихме други, като се надяваме, че ситуацията в междудържавните отношения на глобално ниво ще се нормализира и ще позволи изпълнението на тези договори."

Наскоро сръбският президент Александър Вучич посочи, че западните държави не позволяват на Сърбия да купува оръжия и боеприпаси от Изток. Президентът отбеляза, че страната е поръчала от Руската федерация системи за радиоелектронна борба "Красуха" и "Репелент", но не може да ги получи, и то не по вина на Москва.

Ще припомним, че само преди два дни стана известно - също от изявление на Вучич - че Сърбия е готова на всякакви искания на Вашингтон в рамките на санкциите спрямо енергийната си компания NIS ("Нефтена индустрия на Сърбия") заради руското участие в капитала ѝ, тъй като страната разполага със средства за незабавно изкупуване на дела на руската "Газпром нефт" (56,15% от акциите). По думите на Вучич, ако е необходимо, Белград е готов да изкупи целия руски дял със собствени средства, за да не допусне енергийна криза в страната поради ограниченията на САЩ.

Сърбия е готова да изкупи "незабавно" руския дял в най-голямата си енергийна компания, за да не попадне под санкциите на САЩ

Сърбия е готова да изкупи "незабавно" руския дял в най-голямата си енергийна компания, за да не попадне под санкциите на САЩ

Това е заявил сръбският президент във връзка с NIS