Армения, САЩ и Франция станаха в най-големите вносители на оръжейна продукция от Индия през финансовата 2023-2024 година. Това съобщава The Times of India, позовавайки се на свои източници.
По данни на изданието, индийските държавни и частни компании изнасят широк спектър оръжия, боеприпаси и компоненти за общо близо 100 държави. За изминалата година продажбите са възлизали на общо 2,6 млрд. долара.
Износът за САЩ - страната с най-голямата икоонмика в света - се състои основно от подсистеми и компоненти, включително за световни оръжейни гиганти като Boeing и Lockheed Martin. Те купуват от Индия фюзелажи, крила и други части за самолети и хеликоптери, в рамките на своите глобални мрежи за доставки, както и като част от офсетни ангажименти.
"Франция от своя страна внася основно военен софтуер и електронно оборудване", казва източникът на индийското издание.
Армения - според информацията на The Times of India - през последните четири години е сключила няколко сделки с Индия за внос на ракети, артилерийски установки, ракетни системи, радари, бронежилетки и уреди за нощно виждане, както и внос на широка гама боеприпаси и артилерийски снаряди. Освен това, Армения стана първият чуждестранен купувач на разработените в Индия ракети за противовъздушна отбрана Akash.
Бившата съветска република Армения преди е била силно зависима от Русия по отношение на оръжията и боеприпасите. През последното десетилетие Русия е най-големият износител на основни оръжия за Армения, като от 2011 г. до 2020 г. на нея се падат 94% от вноса на основни оръжия в страната. През този период Москва е доставила на Ереван бронетранспортьори, системи за противовъздушна отбрана, многоцелеви ракетни установки и танкове.
Обаче след 2020 г. Ереван търси алтернативни доставчици на оръжие, отчасти поради нарастващото напрежение с Москва, на фона на продължаващата война на Кремъл срещу Украйна.
Понастоящем Индия укрепва военната мощ на Армения в стремежа си да превърне Ереван в свой стратегически партньор в Южен Кавказ. Армения стана най-големият чуждестранен получател на индийски оръжия, след като общият размер на възложените на Индия договори за отбрана вече възлиза на 2 млрд. долара. Армения също така стана първият чуждестранен оператор. Освен това, Индия разглежда двустранното и многостранното сътрудничество на Армения с Иран, Франция и Гърция като начин за осъществяване на стратегически проекти за взаимодействие в Южен Кавказ.
А Бразилия проявява интерес към съвместна разработка и съответно съвместно производство на подобрена версия на системата Akash. "Бразилия би искала да сключи междуправителствено споразумение по този въпрос, вече се водят преговори по въпроса", казва друг за индийското издание.