България няма нужда от инвеститор за построяването на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", а централата сама може да осигури парите за новата мощност. Това каза в интервю за БНР бившият директор на ядреното централа Иван Генов,. Той заемаше този пост, когато беше подписано споразумението с американската компания "Уестингхаус".

„Има една българска приказка - "Човек, когато иска да свърши нещо, търси начин, а когато не иска - повод". Намерили сме повод, че "Уестингхаус" отказват да бъдат инвеститор. "Уестингхаус" не са експлоатираща организация, те са производител и никъде не са участвали като инвеститор", заяви експертът.

Генов е категоричен, че според разчети АЕЦ "Козлодуй" може да вземе заем за изграждането на 7-и блок, който да се изплаща, след като блокът започне работа:

"При условие че удължим ресурса на 5-и и 6-и блок, с трите блока в работа АЕЦ "Козлодуй" нямаше проблеми да си изплаща заема и България щеше да си построи 7-и блок без някой друг отвън да става съинвеститор и да печели от работата на 7-и блок след това. Всяка една голяма фирма, когато се развива и изгражда нови мощности, изграждайки новите мощности ги изплаща, използвайки по-старите, докато излязат от експлоатация. Това е нормално."

Генов е категоричен, че нови енергийни мощтности са необходими на страната ни, ако иска да развива икономиката си. Евтиният ток е в атомните централи, убеден е той. ТЕЦ-овете изнемогват заради санкциите за вредни емисии. Ако скоро не започне изграждане на нова мощност, страната ни ще трябва да внася енергия, убеден е енергетикът.