Модата на all-inclusive почивките постепенно отмина. Хората започнаха да търсят нов вид преживявания, далеч от шума и претъпканите улици. Някои предприемачи се насочиха към една позабравена класика, а именно - къмпинга.
Те модернизираха преживяванията като лагерен огън и съзерцаване на звездите, като вместо палатка и спален чувал, изграждат къщи на дърво или спални "балони" с прозрачни тавани. Така нареченият "глемпинг" (от glamour и camping) бързо привлече вниманието на туристите по целия свят, като стана популярен дори и в България.
В Казахстан обаче са се насочили в една по-нестандартна посока.
Добре дошли в "Байконур"
Азиатската страна планира да използва над 50 върнати от Русия неработещи съоръжения в космодрума "Байконур", за да привлече нови туристи. Идеята на управляващите е да възстановят част от сградите и да ги превърнат в музеи или места за отдих. Преди това, разбира се, ще бъдат подложени на проверка за безопасност.
Главна туристическа атракция ще е стартовата площадка Гагарин, където е осъществен първият полет на човек в Космоса през 1961 година. Част от нея ще бъде превърната в музей на открито, подобно на комплекса за сглобяване и зареждане с гориво, който беше върнат на страната от Русия през юни.
В останалото пространство ще бъдат построени съоръжения за глемпинг, търговски обекти, ресторанти и детски лагер.
Работещите по проекта очакват това да привлече не само запалени ентусиасти и любители на историята и Космоса, но и привърженици на нестандартните преживявания. Специално внимание е обърнато дори на най-малките.
"Този вид туризъм е мощен източник на вдъхновение, особено за децата. Той им помага да научат историята на космическите изследвания, да се мотивират от техните постижения и да се стремят да учат по-усърдно и да си поставят по-високи цели", казва председателят на Аерокосмическия комитет Баубек Оралмагамбетов.
Това не е първият опит на Казахстан за подобен проект
Миналата година азиатската страна инсталира юрта с метална конструкция на наблюдателната площадка на космодрума. Така желаещите могат да заплатят, за да гледат изстрелването на ракета. Тази година са се състояли три такива събития, а за декември са планирани още толкова.
Лейла Бакитова - главен мениджър на кабинета на председателя на управителния съвет на "Казахстански туризъм", определи приоритетите на страната в сферата на наземния космически туризъм в четири направления: образователни, културни и приключенски турове, както и организиране на събития.
Амбициите им са да симулират изстрелване на ракети с помощта на технологиите. Това ще позволи увеличаване на туристическия поток, като едновременно с това ще бъде по-евтино за организаторите. Все пак, един пуск струва милиони, а и "Байконур" е ставал сцена на не едва и две аварии, в това число и трагични.
"Дори и да е на екрани или във виртуална форма, те (туристите) все пак биха могли да участват - потопени в звуковия пейзаж, заобиколени от мултимедийни ефекти, може би дори наблюдавайки астронавти, роботи или екипи на мисии по време на работа", обяснява музейният експерт Ринат Кутдусов.
За постигането на целите си в космическия туризъм Казахстан ще си сътрудничи с Русия. В края на годината ще се проведе първият тестов полет по съвместния им проект "Байтерек". Благодарение на изградената инфраструктура, страната ще комерсиализира изстрелванията на ракети "Союз" до 2028 г.
Проектът за превръщането на "Байконур" в туристически център ще бъде одобрен през септември. Управляващите очакват до 2029 г. комплексът да посреща около 50 хиляди посетители годишно.