Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство.

Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари.

Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли проекторезолюцията на крайнодясната Партия за свободата срещу цялостното приемане на България и Румъния в пространството за свободно движение.

"Вярваме, че с днешното решение Шенген става по-силен и устойчив на предизвикателства, защото заедно можем повече", заяви вътрешният министър Атанас Илков и допълни, че България ще продължи да гарантира сигурността на външните шенгенски граници и сигурността вътре в Шенген, като се бори срещу организираната престъпност и не допуска незаконни вторични движения.

В изявление на ЕК по този повод се казва:

"Европейската комисия приветства днешното единодушно решение на Съвета за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници с България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г. Тази важна стъпка завършва пълното влизане на двете държави в Шенгенското пространство. Това не само укрепва Шенгенското пространство, но и допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма. Стабилното Шенгенско пространство е важно за единството на ЕС и засилва позицията на ЕС в световен мащаб.

Днешното решение означава, че от 1 януари 2025 г. гражданите могат да пътуват без контрол по сухопътните граници до и между България и Румъния."

Бизнесът ще спечели от Шенген, но икономиката ще загуби от политическата нестабилност

Бизнесът ще спечели от Шенген, но икономиката ще загуби от политическата нестабилност

Пред Money.bg от Страсбург говори евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект в размер на 1,63 милиарда лева годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН в специално проучване, проведено в началото на 2024 година по инициатива на Министерството на икономиката и индустрията за икономическото въздействие на предстоящото решение българските граждани да пътуват свободно между отделните държави членки, без да подлежат на граничен контрол.

Най-голямата полза е за тежкотоварния автомобилен транспорт, както и за производителите и износителите на стоки, чиито преки разходи се изчисляват на 845 милиона лева. Пропуснатите ползи на тежкотоварния транспорт възлизат на 545 милиона лева. Така преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници възлизат на 1.39 милиарда лева годишно.

Нови изчисления: Над 1 милиард лева годишно ще спечели бизнесът при пълноправното ни влизане в Шенген

Нови изчисления показват колко милиарда лева годишно ще спечели бизнесът при пълноправното ни влизане в Шенген

Всъщност, падането на сухопътните граници касае всички компании от цяла Европа, работещи в нашия регион

Втората полза отчита елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби, а третата е свързана с печалбата на румънците и гърците, посещаващи България, които ще спестят много време от чакане по гранични опашки, от което пък печели и българската туристическа индустрия.

Четвъртата полза е свързана с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша, а петата полза е за фиска - икономистите я изчисляват на около 138 милиона лева.

Ще летим по нов начин от летищата в страната: Какво се променя за пътниците с влизането ни в Шенген

Ще летим по нов начин от летищата в страната: Какво се променя за пътниците с влизането ни в Шенген

Колко чакане по опашки ще си спестим?