Китайският президент Си Дзинпин предупреждава, че търговска война със Съединените щати няма да доведе до "победители" и потвърди ангажимента за постигане на целите за икономически растеж на страната за годината, предават световните агенции.
Бившият и новоизбран отново за президент на САЩ Доналд Тръмп - който се завръща в Белия дом следващия месец - отприщи изтощителна търговска война с Китай по време на първия си мандат, критикувайки предполагаемата кражба на интелектуална собственост и други "нечестни" практики.
Той обеща да наложи още по-високи мита на Китай, след като встъпи в длъжност на 20 януари, докато Пекин се бори с нестабилното икономическо възстановяване след пандемията.
"Тарифните войни, търговските войни и технологичните войни противоречат на историческите тенденции и икономическите правила и няма да има победители", заяви Си относно отноенията между Китай и САЩ.
Източник: EPA/БГНЕС
"Китай желае да поддържа диалог с правителството на САЩ, да разширява сътрудничеството, да управлява различията и да насърчава развитието на китайско-американските отношения в стабилна, здравословна и устойчива посока."
Пекин си поставя за цел годишен растеж през тази година от около 5%, въпреки бавното вътрешно потребление, високата безработица и продължителната криза в огромния имотен сектор. Според Си Дзинпин Китай има "пълна увереност" в постигането на целта си за растеж през 2024 г., съобщават държавните медии.
Официалните данни показват, че износът на страната е нараснал миналия месец с по-бавен темп от очакваното, докато вносът се е свил допълнително, подчертавайки предизвикателствата, пред които Китай все още е изправен.
Източник: EPA/БГНЕС
Задава ли се търговска война
Отвъдморските доставки тази година представляват рядко светло петно в китайската икономика, като вътрешните разходи са затънали в спад и постоянните проблеми в сектора на имотите, които плашат инвеститорите.
Износът скочи с 6,7% на годишна база до 312,3 милиарда долара миналия месец, съобщи Главната митническа администрация на Китай. Но цифрата е много по-бавна от 8,7%, очаквани от икономисти в проучване на Bloomberg и значително по-ниска от скока от 12,7% през октомври, който беше най-силният от повече от две години.
Данните показват, че износът е нараснал с 5,4% на годишна база от януари до ноември.
"Износът на Китай беше може би най-голямата възходяща изненада за икономиката през 2024 г.", пише Лин Сонг, главен икономист в ING.
Това е "една от основните причини Китай да постигне целта си за растеж от около 5%" за тази година, добави той. Анализаторите предполагат, че неотдавнашният скок в доставките се дължи на това, че чуждестранните купувачи, опасяващи се от ново търговско противопоставяне, се надпреварват да победят всякакви възможни мита върху китайски стоки от Тръмп.
"Можем да видим известно зареждане на износа през следващите няколко месеца, но инерцията вероятно ще се смекчи, след като това бъде направено, освен ако резултатът от тарифните преговори не е изненадващо положителен", коментира още Сонг.
Спадът от 3,9% на вноса миналия месец продължи спада през предходния месец и беше много по-лош от прогнозата за ръст от 0,9%, тъй като вътрешното търсене продължава да бъде намалено от слабите потребителски разходи.
Данните идват, докато инвеститорите следят внимателно сигналите от китайските лидери, които се събират в Пекин за серия от ключови срещи относно икономическото планиране за следващата година.
В началото на седмицата Политбюро, висшият орган за вземане на решения в Китай, призова за "енергична" подкрепа за потреблението и разхлабване на паричната политика през 2025 г. Наблюдателите обаче все още чакат обявяването на конкретни политики, особено мерки за значително увеличаване на потреблението.