Китайските производители на соларно оборудване действат активно в опит отново да избегнат негативното влияние на американските мита върху бизнеса си. Някои от най-големите китайски фабрики, ситуирани във Виетнам, сега съкращават производството си и освобождават работници, съобщава Ройтерс. Действията им са подтикнати от разширяването на обхвата на американските мита, насочени към Виетнам и още 3 страни от Югоизточна Азия.

Оживление обаче веднага се усеща в две съседни държави от региона - Индонезия и Лаос. Там изникват множество нови производствени съоръжения в сектора, собственост на Китай, които успяват да избегнат търговските защити на Вашингтон. Нещо повече, прогнозният им производствен капацитет е достатъчен да осигури около 50% от панелите, инсталирани в САЩ за цялата минала година, показва доклад на Ройтерс.

Голямото надлъгване

Механизмът е прост, китайските компании в областта на фотоволтаичното оборудване многократно свиват производството в съществуващите центрове, като същевременно изграждат нови заводи в други държави. Това на практика им позволява да заобикалят митата и да доминират на американския и световния пазар въпреки непрекъснатите ограничения.

САЩ инвестира милиарди в добива на литий, за да намали зависимостта си от Китай

САЩ инвестира милиарди в добива на литий, за да намали зависимостта си от Китай

Само един от проектите би осигурил суровина за производството на 800 000 електромобила

"Това е гигантска игра на котка и мишка", коментира Уилям А. Ринш, бивш търговски служител в администрацията на Клинтън и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания и допълва, че практическото преместване не е толкова трудно и на практика оставя САЩ винаги една крачка назад.

Според SPV Market Research около 80% от световните доставки на соларно оборудване се падат именно на Китай. Голяма част от останалото количество се пада на експортните центрове в Азия. Това е рязък контраст в сравнение с преди две десетилетия, когато едноличен световен лидер на пазара бяха Щатите.

Тройно по-голям внос

Междувременно, американският внос на соларно оборудване се е утроил от налагането на митата през 2012 година. За миналата година е достигнал рекордните 15 милиарда долара по федерални данни и около 80% идват от Виетнам, Тайланд, Малайзия и Камбоджа - локации на новите китайски заводи.

Последва светкавичен отговор - налагане на мита върху износа именно на тези държави, затова пък през последните 18 месеца са стартирали четири китайски или свързани с Китай проекта, а още 2 са анонсирани. Общият капацитет на съоръженията е оборудване, потенциално генериращо малко под 23 GW мощности. И голяма част от тази продукция ще бъде продадена именно в Съединените щати, коментира Ройтерс.

Как румънската програма за финансиране на покривни солари се превърна в "дигитална олимпиада"

Как програма за финансиране на покривни солари в съседна държава се превърна в "дигитална олимпиада"

Общият бюджет за 2024 е малко над 400 милиона евро