Министерството на енергетиката на САЩ най-накрая финализира отпускането на заем в размер на 2,26 млрд. долара на Lithium Americas за изграждането на литиевата мина Thacker Pass в Невада, съобщава изданието mining.com. Това е една от най-големите инвестиции на Вашингтон в минната индустрия и част от по-широкия стремеж за увеличаване на добива на критични минерали.
Заемът, чието принципно одобрение беше факт още през март, представлява ключова част от усилията на настоящия президент Джо Байдън за намаляване на зависимостта от доставките на литий от Китай. Азиатската страна е най-големият в света преработвател на метала за батерии за електрически превозни средства.
"Администрацията на Байдън-Харис признава, че сигурността в доставките на ключовите минерали е от съществено значение за спечелването на глобалната надпревара за чиста енергия", заяви Али Зайди, съветник по въпросите на климата в Белия дом.
Бившият президент Доналд Тръмп разреши мината точно преди да напусне поста си. Първоначалното строителство на обекта, разположен южно от границата на Невада с Орегон, започна едва миналата година. Това се случи след като компанията спечели дългогодишно и сложно съдебно дело, заведено от природозащитници.
След като казусът със заема вече е приключен, базираната във Ванкувър компания Lithium Americas планира да започне основното строителство. Този процес може да отнеме три или повече години. Очаква се първата фаза на мината да произвежда 40 000 метрични тона литиев карбонат, което би било достатъчно за производството на 800 000 електрически автомобила.
Очаква се работата по проекта да осигури работа на около 1800 души, а след пускането на мината в експлоатация да бъдат осигурени 360 работни места на пълен работен ден. "Този важен заем ни помага да намалим зависимостта си от чуждестранни доставчици и да осигурим енергийното бъдеще на Америка", заяви Джон Евънс, главен изпълнителен директор на Lithium Americas.
Разходите за мината бяха увеличени от предишната оценка от 2,27 млрд. долара на близо 2,93 млрд. долара. Това се наложи поради по-високите инженерни разходи, споразумението с профсъюзите и решението на компанията да построи жилища за работниците и техните семейства в отдалечения регион. General Motors, която смята да се възползва от предстоящия добив, също инвестира в проекта, като вложената от автомобилния гигант сума вече наближава 1 милиард долара.
Други проекти
Изглежда моментът е ключов за политиката на държавната администрация в сектора. Mиналата седмица официални представители на кабинета на Байдън дадоха финално разрешение за друга подобна инициатива, разработвана от ioneer.
Проектът, разположен на около 225 мили (362 км) северно от Лас Вегас, съдържа достатъчно литий, за да захранва около 370 000 електрически автомобила всяка година, пише Ройтерс. Строителството трябва да започне през следващата година, а производството да стартира до 2028 г. Това ще превърне Rhyolite Ridge в един от най-големите доставчици на литий в САЩ наред с Albemarle и Lithium Americas.