Тазгодишното издание на програмата Casa Verde Fotovoltaice в Румъния се превърна в трескава надпревара по... скоростно кандидатстване. Изключително популярната правителствена мярка за отпускане на средства на частни лица за монтирането на соларни инсталации на покривите на сградите получи допълнителен тласък.

Правителството реши да дава по-голяма сума - до 30 000 леи (6 000 евро) на бенефициент, сравнено с 20 000 (4 000 евро) до миналата година. Общият бюджет, предвиден за 2024 година, е 2 милиарда леи (малко над 400 милиона евро), което, по изчисления на правителството, ще позволи инсталирането на фотоволтаици на най-малко 60 000 бенефициенти.

От началото на годината в Турция са изградили повече солари, отколкото има в цяла България

От началото на годината в Турция са изградили повече солари, отколкото има в цяла България

Страната поставя сериозен акцент върху производството на слънчева енергия

Така в датите за регистрация по райони (27 септември - 8 октомври) се стигна до рекорди, които се подобряваха ежедневно. Най-бързи все пак се оказаха желаещите от региона на Букурещ и Илфов, които изчерпаха полагаемата се квота за впечатляващите една минута и 5 секунди.

Затова правителството реши, че методологията за кандидатстване в програмата ще бъде променена догодина и ще бъдат установени нови критерии, информира в сряда министърът на околната среда Мирча Фехет. Той разкри още, че една трета от регистриралите се са изпратили заявленията си за по-малко от минута, а по-голямата част от кандидатите - 60%, за между една и две минути.

"Не искаме в бъдеще да превръщаме програмата Casa Verde Fotovoltaice в национална олимпиада по дигитални умения", каза Фехет пред Digi24.

По предварителни данни в тазгодишното издание са подадени общо 65 996 заявления в цялата страна в рамките на осемте сесии. Следващата стъпка е инсталаторите да проверят вписаните в заявлението документи и да се изпратят списъци с допустимите кандидатури.

Румъния иска постигането на климатична неутралност по-рано от предвиденото

Румъния иска постигането на климатична неутралност по-рано от предвиденото

Сред целите е намаляването на емисиите на парникови газове с 85% до 2030-а спрямо 1990 година