За разлика от тенденциите в повечето европейски държави, Турция поставя акцент върху производството на слънчева енергия, пише Balkan Green Energy News. От началото на годината страната е добавила впечатляващите 4,7 GW инсталирана мощност, като за развитието на сектора разчита в основна степен на местни технологии и инвестиции. За сравнение, изградените у нас инсталации, произвеждащи електричество от слънцето, се очаква да достигнат 4,5 GW в края на 2024 година.
Сред ключовите играчи в този динамично развиващ се бизнес в страната е Kalyon Energy. Компанията финализира през миналата година най-големият фотоволтаичен проект в Европа, чиято пикова мощност е 1,35 GW. Сега дружеството планира инвестиция в размер на 100 млн. долара в своето съоръжение за производство на соларни модули, за да подсигури очакваните обеми за износ - до 500 MW през 2025 г . Паралелно с това, Kalyon Energy получи заем в размер на почти 250 млн. евро за реализацията на седем фотоволтаични парка с обща мощност 390 MW.
Основният конкурент на пазара, Smart Solar Technologies (Smart Güneş Teknolojileri), пък даде официален старт на производството на соларни клетки в своя завод в Алиага, Измир. Годишният капацитет на съоръжението е 800 MW, като намерението на дружеството е по този начин да разшири своята дейност и на световните пазари.
Държавна политика в подкрепа на сектора
За да гарантира устойчив ръст на сектора, Турция поставя условия на участниците в търговете за възобновяема енергия да залагат на произведено в страната оборудване и местна работна ръка. Освен това правителството отпуска големи субсидии за слънчеви и вятърни инсталации. Затова и не е изненада изявлението на министъра на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Качир, че Турция е на първо място в Европа по производство на слънчеви панели.
Към момента страната вече разполага с 16 GW инсталирана мощност от фотоволтаици, но за да постигне целта си за 2030 година, трябва да увеличи повече от два пъти своя капацитет. Заложените параметри за тогава са 32,9 GW, генерирани от слънчевата енергия, с тенденция до 2035-а да достигнат 52,9 GW.
Vlady
на 22.08.2024 в 18:00:31 #2Турция е по-голяма държава и има много региони във вътрешността на азиатската част и по крайбрежието на Средиземно море с 2800-3000 слънчеви часа годишно срещу 2100-2300 за България освен района на Сандански и Петрич.
shtimpo
на 14.08.2024 в 09:37:27 #1Е, и? Откога това стана мярка за прогрес?