Шефът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че блокът трябва да насочи повече вниманието си към политиките за стимулиране на растежа в краткосрочен план и по-малко по отношение съкращаване на държавните разходи, предаде „Уолстройт Джърнал", цитиран от news.bg.

По думите му политиката на строги икономии, предприета от ЕС през последните години, няма вече нужната политическа и социална подкрепа, за да работи.

Според него политиката на строги икономии е достигнала лимита си. „За да бъде успешна една политика, не само трябва да бъде изградена подходящо, но трябва да има и минимална политическа и социална подкрепа", подчерта той.

Неговият коментар е последният от серията публични обръщения, които показват, че е в ход промяна в европейската икономическа политика.

Международният валутен фонд заяви миналата седмица, че трябва да се облекчат строгите мерки за икономии. Някои правителства в ЕС призоваха за същото, заявявайки, че „затягането на коланите" бави световното икономическо възстановяване.

Изнесените от Евростат данни днес показват, че програмите за строги икономии, предприети от някои правителства от еврозоната, успешно са стеснили пропастта между техните приходи и разходи през 2012 година.

Но страните, които започнаха годината с широка пропаст между разходи и приходи и прилагат най-агресивните строги мерки за икономии са с най-малко успех в намаляване на дефицита.

Има много големи разлики между бюджетните позиции на отделните членове. Германия има малък бюджетен излишък, докато испанският дефицит нарасна до 10.6% от БВП, най-високият в еврозоната, сочат данните на Евростат.