Лидерите на ЕС ще приемат в сряда, 26 октомври, общ пакет за европейски антикризисни мерки, който включва рекапитализация на банки, разширяване на Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF) и конкретни мерки за отделни страни да консолидират своите икономики и финанси. Това обяви днес след срещата на върха президентът на ЕС Херман Ван Ромпей, съобщи агенция Reuters.

По неговите думи лидерите на ЕС са взели решение да се срещнат отново след три дни - на 26 октомври, в Брюксел всички държавни и правителствени ръководители, а не само от страните, членуващи във валутния съюз, както бе обявено преди дни.

„Ние постигнахме прогрес по пакета от мерки, чиито детайли ще определим окончателно на 26 октомври", подчерта Ван Ромпой. Той уточни, че е много важно Франция и Германия да постигна съгласие по антикризисните мерки в ЕС, което разбира се не е достатъчно, тъй като е необходимо единодушно решение на всички европейски страни, за да бъдат утвърдени антикризисните мерки.

Лидерите на ЕС създадоха европейско „икономическо правителство", ролята на което е да се провеждат редовни срещи на високо равнище в еврозоната. Това е единствентото решениетоот днешната среща на върха в ЕС.

"За подобряване на икономическото управление на еврозоната се приема за целесъобразно да се провеждат редовни среща на върха на държавните и правителствени ръководители на еврозоната", пише в документа. Освен това говорителят на новата институция за еврозоната ще бъде назначен от ръководителите на страните от ЕС с мандат от 2,5 години заедно с назначаването на президент на ЕС. Преди следващите избори по върховете на еврозоната ще се председателства от сегашния ротационен председател на ЕС Херман ван Ромпуй, чийто мандат изтича през май 2012 година.

Идеята за създаване на икономическо правителство на ЕС принадлежи на президента на Франция Никола Саркози още от 2008 г.

Като основен аргумент за създаването на тази нова институция се изтъква липсата на достатъчно правомощия на Съвета на финансовите министри на еврозоната. Освен това в началото на кризата европейските лидери не успяха да се споразумеят за бъдещето на еврозоната, страхувайки се от появата в Европа на нова финансова и икономическа граница между ядрото на валутния съюз и неговата периферия.

В периода от 2008 до 2010 г. срещите на върха в еврозоната се провеждаха през няколко месеца и те имаха „изключителен характер". И на тях се стигаше до ключови решения за противодействие на финансовата криза, като масова държавна подкрепа на европейски банки през 2008 г., формиране на антикризисна програма за Гърция и създаването на стабилизационен фонд през 2010 г.

В същото време се усещаше липсата на ясно решение за новата институция и неговите правомощия в Европейския съвет (Срещите на лидерите на ЕС). Това водеше и до напрежение между страните от еврозоната и държавите-членки на ЕС и по-специално между Швеция и Обединеното кралство. Кулминацията на тези конфликти бе неприятният инцидент по време на извънредната среща на еврозоната през март 2010 г., на която не бе позволено да участва на Гордън Браун - избран, но не встъпил в длъжност като министър-председател на Великобритания.

В комюникето от днешната среща е записано, че за да се намали напрежението между държавите от еврозоната и другите страни от ЕС се създава икономическо правителство, а президентът трябва „да информира всички страни от ЕС както за подготовката, така и за резултатите от срещите на върха на еврозоната".

Макар че не беше записано в комюникето, на пресконференция след срещата на върха германският канцлер Ангела Меркел поиска от правителството на Италия да намали държавния си дълг. "Ние не трябва да настоява за солидарност от другите страни- членки на ЕС, ако кандидатстващите за помощ не правят големи усилия. Италия има развита икономика, но нивото на публичния дълг на страната е твърде високо и той трябва да бъде намален през следващите години", предупреди Меркел. В момента държавният дълг на Италия достига 120% от БВП.

Според агенция Reuters в рамките на днешната срещата на върха Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози са се срещнали с италианския премиер Силвио Берлускони, но нито един от тримата не се е ангажирал с оценка на срещата. И най-вероятно поради това Ангела Меркел е отправила своето предупреждение.