Темата за мигрантите беше една от основните точки в предизборната кампания на Доналд Тръмп. След победата му на изборите той предприе мигновени мерки в тази посока като отнемане на гражданство и депортиране. Подобни идеи се появиха и сред политиците в някои европейски страни. Дали обаче тези действия няма да повлияят негативно на икономиките на тези държави?
Според проучване на McKinsey Global Institute от 2016 година 90% от мигрантите тогава са се преместили поради икономически причини, като по-голяма част от тях са хора в трудоспособна възраст.
Макар да са представлявали едва 3,3% от световното населението през 2015 г., те са генерирали 9,4% от световния БВП за същата година, а за периода 2000-2014 г. са допринесли с до 80% растеж на работната сила в приелите ги страни.
Доброволните миграционни потоци обикновено са постепенни и не оказват голям натиск върху логистиката и социалната структура на държавите. В последните години обаче войните принудиха немалка част от населението на засегнатите страни да напусне домовете си.
Доклад на Международния валутен фонд от миналата година изчисли, че миграционните потоци към еврозоната в периода 2020-2023 г. могат да увеличат потенциалния БВП на региона с 0,5% до 2030 година, което е почти половината от очаквания растеж.
Данните за САЩ предвиждат подобни резултати
Анализ на Бюрото за преброяване на населението на САЩ показва, че през 2022 година мигрантите в Щатите са генерирали 1,6 трилиона долара икономическа активност и са платили над 579 милиарда долара данъци.

Източник: Съвет по външни отношения на САЩ
През 2023 г. те са представлявали 19% от работната сила на страната, като процентът им на участие е близо 67 - с 5 повече от този на местното население.
Според експертите преселниците не заемат работните позиции на местните, което е сред основните доводи на политиците. Напротив, обикновено те се насочват към дейности, които не представляват интерес за американците като сектора на услугите или професии, които изискват тежък физически труд.
Въпреки това, имигрантите в САЩ са с 80% по-склонни да започнат нов бизнес, отколкото местните, а повече от 40% от компаниите от Fortune 500 са основани от мигранти или техни потомци, разкрива доклад на Световния икономически форум. Това показва амбициите на преселниците за сбъдване на американската мечта.

Източник: Съвет по външни отношения на САЩ
Голяма част от студентите в университетите също са чуждестранни граждани. За това свидетелства и конфликтът между американския президент и един от най-престижните университети в света - Харвард. Според експертите прогонването им ще забави развитието на иновациите.
Каква е позицията на мигрантите в ЕС?
Според доклад на Международния валутен фонд между 2019 и 2023 г. две трети от новите работни места са били заети от мигранти извън ЕС. Около 40% от тях имат висше образование, но заемат работни места, които не изискват диплома. Това явление е известно като " разхищение на мозъци".
За да се справи с този проблем, през 2024 г. Германия въведе Закон за квалифицирана имиграция, който позволява на чуждестранни висшисти да работят, докато дипломите им се признаят официално.
Тази година пък Франция намали срока за обработване на документите на чужденци, за да привлече квалифицирани специалисти и да се справи с недостига на работна ръка.
Подхранване на родните икономики
Мигрантите допринасят и за икономиката на родината си, като изпращат пари на семействата си. Според доклад за световната миграция глобалните парични преводи са достигнали 831 милиарда долара през 2022 година.
Тази сума понякога е по-голяма дори от преките чуждестранни инвестиции. Според експертите това е естествено глобално преразпределение на богатството.
Въпреки значението за местните икономики, имигрантите в САЩ и Европа получават средно с 18% по-ниски заплати от тези на местните жители, показва проучване на The Conversation. Основната причина е именно ограниченият им достъп до високоплатени позиции. Страната на произход на мигранта също влияе на заплатата му.
Положителна тенденция се наблюдава в това, че разликата в заплатите се стопява при следващите поколения.
Данните от докладите и мнението на експертите показват големия принос на мигрантите за икономиките на САЩ и страните в Европа. Някои от политиците обаче продължават антимиграционната си реторика, което води не само до икономически, но и до социален негативен ефект.
washington
на 26.07.2025 в 09:07:41 #1И какъв е социалния негативен ефект от депортирането на мигранти ? Намаляването на изнасилванията , убийствата и грабежите ли е социален минус ? Взимайте си мигрантите вкъщи и не искаме да ги виждаме по улиците. Боклуци мръсни !