Трудовият пазар в Словакия, дподкрепян от години икономически растеж, сега показва признаци на напрежение. След десетилетие на постоянно нарастваща заетост, движена от разширяването в ключови сектори, страната изпитва стагнация — а в някои области и умерен спад, особено в частния сектор, пише The Slovak Spectator.
Икономисти и работодатели посочват двойния натиск от застаряващото население и това, което те определят като повтарящи се политически грешки от последователни правителства, които са възпрепятствали бизнес инвестициите.
Без бърза намеса, предупреждават анализаторите, ситуацията ще се влоши допълнително.
"До 2040 г. броят на работещите хора ще намалее значително поради демографските промени. Дори днес словашките работодатели се сблъскват с тежък недостиг на работна ръка. Само в транспортния сектор има повече от 16 400 свободни работни места — недостиг, по-остър отколкото в много други страни от ЕС", казва Павол Пиещянски, вицепрезидент на Националния съюз на работодателите.
Този недостиг по думите му е структурен проблем, който вече намалява производителността и оказва дългосрочен натиск върху публичните финанси и стандарта на живот. За смекчаване на кризата, организацията призовава за дълбоки структурни реформи, включително по-добро съответствие на образованието с нуждите на пазара на труда, промени в пенсионната система, интеграция на трайно безработните и повече квалифицирана чуждестранна работна сила.
Както е видно, и проблемите, и предлаганите от работодателите решения са сходни в България и Словакия.
На опашката
Словакия изостава от голяма част от Европейския съюз по отношение на отвореността си към чуждестранни работници. Към януари 2024 г. само 4 процента от жителите са чужди граждани — 2,9 процента от държави-членки на ЕС и едва 1,1 процента извън блока. За сравнение, Австрия и Германия отчитат население, родено в чужбина, съответно 22 и 20 процента.
Живеещите у нас чужденци са около 3,3% от населението.
"Миграцията доказано носи положителни икономически ефекти. Страни като Германия, Полша и Чехия успешно използват миграцията за укрепване на трудовите си пазари. Словакия, напротив, се бори както с ниски нива на входяща миграция, така и със значителен отлив на собствената си работна сила" казва Пиещянски.
Около 300 000 словаци сега живеят другаде в ЕС, докато самата страна наема само около 115 000 чуждестранни работници — едва 5 процента от работещото население, в сравнение с около 1 милион в Чехия (19 процента).
Необходими са по-силни усилия за интеграция, казват експертите
Законодателна поправка, въведена през юли 2024 г., имаше за цел да оптимизира процеса на наемане на чуждестранни работници. Актуализацията на Закона за пребиваване на чужденци съкрати срока за решения по разрешителни за работа от 90 на 60 дни и опрости процеса за издаване на сини карти за висококвалифицирани работници, удължавайки валидността им до пет години.
За да повиши конкурентоспособността и да се справи с хроничния недостиг на работна ръка, Словакия трябва да създаде по-привлекателни условия и да приеме модерна миграционна стратегия, която да позиционира страната като сериозна дестинация за международни таланти, категорични са от бизнеса.