Съветът на ЕС във формат ЕКОФИН (министрите по финансовите и икономическите въпроси) прие последните три правни акта, необходими за въвеждането на еврото в България на 1 януари 2026 г., става ясно от официално съобщение на институцията.
По-рано днес Европейският парламент подкрепи с 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържали се" доклада по т.нар процедура за консултация, която е решителна стъпка преди финалното решение на ЕКОФИН.
С това приключва процесът на присъединяване на България към еврозоната като 21-вата държава членка и от следващата година страната ще може да се възползва от предимствата на общата валута на ЕС — еврото, подчертават от Брюксел.
"Това бележи кулминацията на един задълбочен процес по присъединяването на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение", заяви Стефани Лосе, министър на икономиката на председателстващата Съвета Дания.
Един от трите правни акта определя обменния курс между еврото и българския лев на 1,95583 лева за 1 евро. Това съответства на текущия централен курс на лева в механизма на валутните курсове (ERM II).
"Присъединяването към еврозоната е много повече от просто замяна на лева с еврото. Става въпрос за изграждане на по-светло и по-проспериращо бъдеще за България и нейните граждани в сърцето на Европа. Еврото ще донесе нови възможности, инвестиции, работни места и растеж. Това вече беше преживяно от хора в други държави членки на еврозоната и същото ще бъде и в България", заяви пред журналисти еврокомисарят за икономиката и производителността Валдис Домбровскис.

Източник: Георги Минев
"Искам да подчертая, че България трябва да продължи с реформите. Спазването на финансова дисциплина ще засили и ускори ползите от членството в еврозоната.", подчерта след това на официалната церемония той.
Еврокомисарят отбеляза, че членството в еврозоната премахва несигурността около бъдещата икономическа политика, подобрява външните кредитни рейтинги и допринася за по-ниски и стабилни лихвени проценти. Това от своя страна насърчава вътрешните и чуждестранните инвестиции, което води до повече работни места и по-висок икономически растеж.
"Членството ще повиши конкурентоспособността на българските стоки и услуги чрез пълна интеграция в единния пазар. В дългосрочен план еврото води до по-стабилни цени и повишена устойчивост на икономиката при външни шокове", допълни Домбровскис.
Той увери, че Европейската комисия е в постоянен контакт с представители от публичния и частния сектор в България и е готова да окаже всякаква техническа помощ по време на преходния период.
"Това е кулминацията на едно дълго пътуване, но и начало на нов етап - към по-голяма стабилност, сигурност и просперитет", заключи той.
Еврокомисарят коментира и притесненията у нас от повишаване на цените: "Имаме солидни исторически данни, които показват, че ефектът от въвеждането на еврото е по-скоро положителен. Говоря и от личен опит - като представител на Латвия, която премина към еврото, мога да кажа, че първоначалните страхове не се оправдаха, а ползите се оказаха реални и значителни".
Той посочи като пример и Хърватия, която се присъедини към еврозоната през 2023 г. "Опитът им потвърждава, че краткосрочният ефект върху цените е минимален, а в средносрочен и дългосрочен план положителният икономически ефект го надвишава многократно", подчерта Домбровскис.
"Страната ни постигна една от своите стратегически цели - членството в еврозоната. Преди пет години, благодарение на усилията на правителството на ГЕРБ и на министъра на финансите Владислав Горанов, България влезе в т.нар. "чакалня" на еврозоната - без тази решителна стъпка днешният успех нямаше да бъде възможен.", заяви на свой ред финансовият министър Теменужка Петкова.

Източник: Георги Минев
В последваща пресконференция Валдис Домбровски повтори, че с днешния ден законодателния процес е приключен, но отсега нататък е време за практичните стъпки - от банковия сектор, от останалите бизнеси и по отношение на информационната кампания.
"Друг аспект е въпросът влиянието на промяната на цените - важно е властите да наблюдават процеса и да не позволяват въвеждането на еврото да бъде извинение за вдигане на цените".
Попитан за разделението на политическите мнения за еврозоната, той заяви, че впечатленията му от посещенията в България са, че има голямо парламентарно мнозинство за смяна на валутата.