Само две седмици след като лидерите на държавите от еврозоната приеха плана за финансова помощ за Гърция, който да се задейства, само ако южната ни съседка поиска и при условие, че не може да обслужва дълговете си, правителството в Атина вече се стреми към промени в плана. Целта е да се избегне включване на Международния валутен фонд (МВФ), уточнява агенция Reuters.

Предвидените от МВФ условия били тежки и можели да предизвикат социални и политически вълнения, цитира финансовата информационна агенция "Market News International" високопоставен правителствен представител във вторник. По тази причина много членове на кабинета изразили критика към участието на МВФ.

Информационната агенция съобщава още, че правителството в Атина се стреми към спасителен план с ясен европейски акцент без участие на МВФ. То очаква по-бърза реакция от партньорите от еврозоната, ако ще моли все още за финансова помощ. Според правителствени кръгове това не трябвало да се изключва. Въпреки че Гърция досега не е молила за финансова помощ, вероятността за това е все още голяма.

Страните от еврозоната решиха в края на март споразумение за помощи за Гърция. То позволява помощи от МВФ и двустранни кредити на еврозоната, ако страната не получи капитал по друг начин.

Гръцкото финансово министерство съобщи, че двама служители на МВФ са на посещение в столицата Атина, за да инспектират прогреса на страната в налагането на антикризисни мерки. Очаква се мисията им да продължи около две седмици, като в нея е включена и среща с финансовия министър Георгиус Папаконстантину.

Това е първата инспекция на МВФ след като миналия месец фондът стана участник в спасителен план за Гърция. Въпреки, че бе постигната договореност за помощ, рисковата премия за Гърция остава висока.