Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис отхвърли твърдението, че Гърция е поредната страна, изправена пред проблем със свръхтуризма. Все пак обаче той изрази принципна готовност ръководеното от него правителство да се намеси с регулации, ако това е необходимо. Това стана ясно по време на откриването на конференция, посветена на туризма с южната ни съседка.
"Гърция няма проблем със свръхтуризма, а по-скоро е изправена пред предизвикателството на концентрираната туристическа активност в определени дестинации и то за няколко месеца в годината", заяви той. Все пак Мицотакис призна, че напливът от посетители е довел до изчерпване на капацитета на някои гръцки острови.
"На някои острови в Егейско море през пиковите месеци инфраструктурата е натоварена. С по-добра инфраструктура теоретично бихме могли да приемем повече туристи", отбеляза той, като същевременно уточни, че няма фиксирана граница за броя на посетителите, които Гърция може да приеме.
Той подчерта, че трябва фокусът да се измести - от количествено към качествено профилиране, т. е. да се надградят навиците на туристите да харчат, а не да се търси ръст в броя посетители. Мицотакис изтъкна, че целта на страната в крайна сметка е печалбата, затова и усилията следва да са в тази посока.
Премиерът коментира и действията на правителството при създалата се ситуация с островите Санторини и Миконос, когато бе въведено ограничение за акостирането на круизни кораби.
Той беше категоричен, че ситуацията от Барселона е много малко вероятно да се повтори в Гърция, тъй като мащабите на този етап са различни. Мицотакис даде пример - испанският град посреща годишно около 30 милиона посетители, докато Атина, макар и по-голяма, приема по-малко от 10 милиона.