Тъй като температурите се повишават и броят на туристите се увеличава, Гърция е подложена на натиск да преосмисли туристическия модел, който изменението на климата прави все по-несъстоятелен. Със своите тюркоазени морски води и силно слънце, Гърция отдавна е популярна ваканционна дестинация, привличайки почти 33 милиона посетители миналата година и генерирайки 28,5 милиарда евро приходи, пише Daily Sabah.
Общият брой на посетителите тази година се очаква да нарасне още повече, тъй като глобалният туризъм поставя нови рекорди от нивата отпреди пандемията, но скокът на летовниците може да подкопае икономическата опора в близко бъдеще. Гневът срещу "свръхтуризма" дори предизвика протести през последните години по плажовете на Цикладите - група от острови в Егейско море.
"Хората в Гърция стават все по-загрижени, че (Цикладските острови) се променят много бързо и след няколко години това, което е специално, ще бъде загубено", казва Димитрис Ваянос, икономист от Лондонското училище по икономика.
Гърция не е сама. Жителите на други популярни европейски дестинации казват, че посетителите вредят на околната среда и местните икономики, особено тъй като краткосрочните наеми от уебсайтове за настаняване в къщи като Airbnb увеличават разходите за жилища и карат хората да напускат техните градове.
Източник: iStock
Но Гърция е сред най-тежко засегнатите страни в Европа поради глобалното затопляне, покачването на морското равнище, парещите горещи вълни, непостоянните валежи и честите горски пожари, които променят пейзажа.
Туризмът натоварва допълнително оскъдните водни ресурси и заплашва крехката крайбрежна среда, което води до призиви от страна на местните власти и националния омбудсман за регулиране на строителството, ограничаване на туристическите потоци и инвестиране в управление на водите и инфраструктура.
Нови разпоредби
Правителството трябва да балансира смекчаването на тези заплахи срещу защитата на критичните печалби от туризма. Туризмът допринася между 62,8 милиарда евро и 75,6 милиарда евро за гръцката икономика, приблизително една трета от брутния вътрешен продукт (БВП) годишно, според Гръцката туристическа бизнес асоциация (INSETE).
Закон от юли актуализира разпоредбите за туристическите агенции, водачите и наемите, които според министъра на туризма Олга Кефалогиани ще превърнат страната в "глобална туристическа сила", част от "критично важните" усилия за защита на индустрията и в полза на икономиката. Но изменението на климата поставя екзистенциални въпроси пред индустрията.
Продължителна гореща вълна през юни, последвана от най-горещия юли в историята, принуди туристическите атракции да бъдат затворени и предизвика вълна от смъртни случаи, свързани с жегата.
Горските пожари, станали по-интензивни и чести поради по-горещото и сухо време, свързано с изменението на климата, също застрашават туристическата индустрия. Масивен пожар по-рано този месец избухна на километри от столицата Атина.
Източник: EPA/БГНЕС
Миналата година над 8000 горски пожара бушуваха в цялата страна и хиляди туристи трябваше да бъдат евакуирани от островите, включително Родос.
"Това, което искаме да видим, е, че туризмът е устойчив или дори регенеративен. Той трябва да инвестира в опазването на екосистемата и трябва да помага с разходите за управление на туристите на място", коментира Меган Еплер Ууд, директор на Програмата за управление на устойчиви туристически активи (STAMP) в университета Корнел в Съединените щати.
Омбудсманът, гръцки служител, който разследва обществени жалби, каза в доклад от юни, че страната трябва да намали строителството и да защити водните ресурси и крайбрежните зони, за да поддържа здравословен туризъм. Той предупреждава за нарастващите рискове за околната среда от туризма, особено за допълнителните изисквания към водоснабдяването за питейна вода, плувните басейни и водните паркове.
Кой плаща?
Пилотно проучване, проведено от гръцки изследователи и ЮНЕСКО, културната агенция на ООН, установи, че по-малките острови в Егейско море вече се нуждаят от двойно количество вода, което естествено могат да произведат, за да отговорят на търсенето от туристи, което се очаква да се увеличи двойно до 2030 г.
"Колкото повече са развити тези острови, толкова по-малко привлекателни ще бъдат за посетителите", подчертава Ваянос.
Гърция трябва да приспособи туризма, за да го направи по-съвместим с екологичните стандарти, включително използването на зониране, и да концентрира развитието в конкретни области. Въвеждането тази година на туристическа такса, наречена такса за устойчивост на климата, има за цел да подпомогне финансирането на възстановяването от влошаващи се горски пожари и наводнения.
Очаква се таксата за гостите, отседнали в хотели и краткосрочни наеми, да генерира до 300 милиона евро допълнителни приходи през 2024 г.
Но Еплер Ууд каза, че в исторически план туристическите данъци са отивали за маркетинг на дестинации, вместо да облагодетелстват местните общности. Проучване на STAMP установи, че вода, отпадъци, енергийни услуги и жилища на достъпни цени често изобщо не се печелят. Централният съюз на гръцките общини (KEDE) призовава приходите от данъка да отиват на местното правителство, за да им помогне да управляват туристите.
Освен това има малко доказателства, че туристическите данъци намаляват пристигащите, според доклад на стратегическата компания Group NAO. Никос Зорзос, кметът на Санторини, иска да ограничи дневния брой посетители на круизни кораби до 8 000 от цели 17 000 души.
По-горещи лета
Въздействието на изменението на климата в Гърция не се ограничава до повишаване на температурите и други екстремни метеорологични явления. Крайбрежната ерозия и намаляващите ливади с морска трева, които придават характерния тюркоазен цвят на Средиземно море, бяха определени в допълнение към наводненията, недостига на вода, високите температури и сушата като заплахи за туризма в доклад на INSETE.
"Тъй като лятото ще бъде по-горещо, удължаването на туристическия сезон трябва да бъде приоритет чрез проектиране на висококачествени предложения за привличане на посетители през цялата година. Само по този начин можем да осигурим устойчив и конкурентен туризъм за Гърция", коментира говорител на INSETE.
Организацията препоръчва насърчаване на туризъм, богат на биоразнообразие, за да се помогне за генериране на финансиране за опазване и насърчаване на алтернативи на плажните ваканции, като агротуризъм, гастротуризъм, уелнес и здравен и приключенски туризъм.
"Започваме да виждаме преминаване към управление на туризма, далеч от презентирането на промоция", казва Бен Линман от Travel Foundation, неправителствена организация, която работи с правителства, фирми и общности за развитие и управление на туризма.
Инвестирането във възобновяема енергия или защитата на крайбрежните зони и уязвимата инфраструктура също ще има дългосрочни ползи за туристическата дестинация. Това може да бъде положително влияние, което може да помогне на страните в преход към по-малко рисково и по-устойчиво бъдеще.