С цели 30% се очаква да спадне гръцкият публичен дълг до 2029 г., като така южната ни съседка ще спре да бъде "шампион" на ЕС по процент на задлъжнялостта спрямо БВП, пише в. "Та Неа", като се позовава на данните на Международния валутен фонд.

Тази спорна чест ще има Италия, която се очаква да има публичен дълг от 144,9% от БВП при 137,3% през 2023 г. - при Гърция се очаква съществено намаляване от 168,8% от БВП до 138,8% до края на десетилетието.

Какъв е държавният дълг на глава от населението при големите икономики в света

Какъв е държавният дълг на глава от населението при големите икономики в света

Къде се нареждат САЩ, страни от ЕС, Китай и Русия

Постоянно намаляващото съотношение на БВП към дълга при южната ни съседка се дължи на икономическия растеж, инфлацията и споразумението от 2018 г. между тогавашното коалиционно правителство и институционалните кредитори, главно ЕЦБ и партньорите от еврозоната, отбелязва вестникът.

На този фон растежът на икономиката в Италия се очаква да се забави, докато цената на финансирането на дълга ще расте. Сред причините са застаряващото население и нуждата от приоритетни инвестиции в областите на "зелените" технологии, дигиталния преход и т.н.

От МВФ призоваха Рим да се стреми към бюджетен излишък от 3% до 2025-2026 г. чрез премахване на неефективни или временни мерки като субсидирането на обновяването на жилищата или компенсирането заради висока инфлация. На този фон са нужни структурни реформи, най-вече - заложените в Плана за възстановяване на страната.

Затъваме във високолихвен държавен дълг

Затъваме във високолихвен държавен дълг

Министерството на финансите пусна в обръщение нова емисия държавни ценни книжа

Фондът препоръчва да се погледне и към банковата система, където лихвените нива остават високи, а ликвидните буфери изтъняват - нужни са нови по-ефективни механизми за решаване на проблемите с лошите кредити. Генерален проблем на италианската икономика е и продуктивността.

Франция ще е в Топ 3 на най-задлъжнелите в ЕС през 2029 г. - 115,2% от БВП (при 110,6% в момента). Дълг над 100% от БВП имат и ще продължат да имат още Белгия и Испания.

На този фон, прогнозата на МВФ за България е, че задлъжнялостта ще се увеличи до 30,8% от БВП при 22% в момента - на фона на леко намаление на бюджетния дефицит от 2,2% до 1,6% в края на периода.