Френският министър за Европа Катрин Колона заяви, че страната й ще отвори своя пазар на труда за граждани на България и Румъния в области като строителство, селско стопанство и хотелиерство. Колона каза това по време на посещение в Букурещ, съобщи БГНЕС.

Румъния и България трябва да влязат в ЕС на 1 януари и сегашните държави-членки имат възможност да отворят своите пазари за работниците от новите страни или да ги държат затворени за период до седем години.

Колона заяви, че френските правила за българи и румънци са същите като тези приложени спрямо останалите 10 страни, присъединили се към ЕС през 2004.

Нейната румънска колежка Анка Боаджиу заяви, че Франция е демонстрирала, че е стабилен партньор на Букурещ. Според нея, по-малко от половин милион румънци ще потърсят работа в страните от ЕС след 1 януари.

Катрин Колона обаче предупреди, че хората, които работят или живеят незаконно във Франция ще бъдат депортирани, като добави, че "правилата няма да се променят" след януари. Това обаче означава, че Франция смята да наруши европейското законодателство, тъй като няма право да депортира други граждани на ЕС освен по искане на техните правителства.

До момента повечето страни от ЕС обявиха, че затварят частично своите трудови пазари за граждани на България и Румъния. До момента българи и румънци ще могат да работят само в Словакия, Швеция, Естония и Полша. Други страни трябва тепърва да решат как да постъпят.

Чешкото правителство реши да отвори без ограничения трудовия си пазар за българи и румънци след присъединяването на двете страни към ЕС на 1 януари 2007 г. Това съобщи днес чешкият премиер Мирек Тополанек.

Междувременно испанското правителство най-вероятно ще наложи мораториум за достъпа на български и румънски работници до своя пазар на труда от 2007-а