Недостигът на кадри на българския пазар на труда изправя бизнесът и икономиката ни като цяло пред все по-големи изпитания. Липсата на достатъчно служители се усеща в почти всички сектори, което принуди работодателите да вдигнат заплатите и да инвестират в квалификации. Въпреки това, проблемът сякаш се задълбочава.

Недостиг на кадри продължава да има и не само за висококвалифицирани специалисти, а за всякакъв тип, заявиха за Money.bg от Българската стопанска камара (БСК).  Изчисленията на техните експерти са, че българската икономика се нуждае от над 250 000 кадри в различни сектори.

Секторите в България с най-голям недостиг на кадри

Секторите в България с най-голям недостиг на кадри

Българската индустрия е в криза. Какъв е изходът?

Какви специалисти се търсят?

Всъщност, търсят се всякакъв тип специалисти, като най-голям е гладът за кадри в строителството и в здравеопазването, както вече писа Money.bg. Това по никакъв начин обаче не означава, че трудовият пазар у нас не се нуждае от кадри в наистина всички сфери на икономиката, коментира Жасмина Саръиванова, която е главен експерт "Социален диалог" в БСК. Каква обаче е причината за този проблем?

"Има редица фактори, които влияят за случващото се. Демографската картина е един от основните като тук трябва да подчертаем, че това не е проблем само на България, а на целия Европейски съюз, както и на други части на света.

Имаме едно застаряващо население, което предизвиква въпроса за това какво е необходимо, за да бъде предаден опитът от по-възрастните към по- младите и това дали не са необходими още мерки за активен живот на възрастните хора, за тяхното по-продължително битуване в пазара на труда."

Снимка 660696

Източник: iStock Images

Според експерта недостигът на кадри в строителния сектор в България се дължи на огромното разширяване на дейността на строителните компании.

"Има и друг фактор, който важи не само за строителството, а и за много други сфери. Това е необходимостта от подобряване на професионалното образование и обучение в България", подчертава Съръиванова.

Колкото до здравеопазването, там основните проблеми са все още ниското заплащане и това, че много млади специалисти предпочитат да работят в чужбина.

HR специалистите от години алармират, че е крайно време кадрите да бъдат подготвени още от ученическата скамейка и да бъдат насочвани към професии, които действително ще доведат до тяхно добро развитие в България. Основната роля за това трябва да идва от представителите на бизнеса.

Банкери и учители: най-скъпоплатените служители във Великотърновска област

Българската област, в която банкери и учители са най-скъпоплатените служители

На този фон средната заплата там е с 500 лева по-ниска от средната в страната

Решение ли са работниците от трети страни?

Според БСК до голяма степен вносът на работници от трети държави ще подобри състоянието на българския пазар на труда, като за това допринася известното подобрение на законодателството в тази посока. По-важно е обаче как бизнесът може да задържи тези хора.

"Това, което може да ги накара да останат за по-дълъг период в България са по-добрите условия на труд, адекватното заплащане и това да виждат перспектива за развитие за себе си и за семействата си. Тоест, работодателите трябва както да повишават квалификацията им, така и да ги насочват към курсове по български език, за да могат да се вградят по бързо в обществото", коментира Жасмина Саръиванова.

Според експерта от кризата победители ще излязат тези представители на бизнеса, които са най-адаптивни към новите реалности към дигитализация, преквалификация на служителите, които предлагат по-добро заплащане и по-добри условия на труд.