Когато говорим за износ от Иран, днес всички се сещат за нефт и газ, напоследък - и за бойни дронове. Всъщност, обаче, втората най-важна експортна стока за ислямската република след нефта и нейна емблема пред света столетия наред беше... шамфъстъкът. Наричани "зелено злато" заради високата си цена, ядките имат важно значение за икономиката на страната, но множество управленски грешки поставят отглеждането им в риск, пише в свой материал гръцкото издание Insider.
Смята се, че отглеждането на шамфъстъка е започнало именно в региона преди столетия. В по-ново време иранската провинция Керман е определяна като "столица" на индустрията. Днес, обаче, добивите са все по-ниски, пустинята "изяжда" плодородната някога земя, а производител №1 на шамфъстъци в световен мащаб е САЩ - архиврагът на Иран, в който ядките се отглеждат от по-малко от век.
Какво се случи?
Както отбелязва Insider по персийските земи живее един от най-старите народи по света, като една от причините да оцелее до днес е разумното управление на географското положение - в продължение на повече от 3000 години е изграждана и поддържана древна напоителна система с подземни канали за планинска вода към равнините, като с нейна помощ те са се поддържали плодородни.
Това, обаче, е модел, който работи при по-малък ръст на населението - а вече сме в ситуация, в която за малко повече от 20 години Иран е увеличил населението си с една трета. Тези хора трябва да пият вода, но и трябва да се хранят.
Последното от ислямската революция през 1979 г. насам не е толкова лесно заради затягащите се западни санкции - налага се да се следва на хранителна самодостатъчност, което изразходва големи количества вода. Тъй като горивата са евтини, старите канали са заменени със сонди и помпи.
Масовите разхищения имат своите "видими резултати" - нивото на подпочвените води пада. Вече там, където кладенците са били 10-метрови, вече вадят солена вода от 150 метра дълбочина.
В провинция Керман по над 800 000 декара плодородна земя са били поглъщани от пустинята още към 2013 г. - а няма никакво основание да се смята, че темпото на промените е спаднало.
Ударът по "зеленото злато"
През 2022 г. Иран е изнесъл шамфъстъци за около 400 млн. долара, докато 10 години по-рано експортът е бил за $915 млн. - и то при по-ниски цени на ядките.
Производството се е свило от 230 000 тона през 2014 г. на 106 000 тона през 2022 г.
Източник: GettyImages
Освен липсата на вода, проблем за производителите е и нежеланието им да се адаптират към промените на климата. Студове унищожаваха на няколко пъти незащитената реколта, а над 50-градусовите жеги по време на прибирането ѝ не станаха повод за внедряване на механизация - просто на адския пек се трудеха евтини сезонни работници от Афганистан, пише Insider.
Източник: GettyImages
На този фон, в САЩ, където шамфъстъкът преди Втората световна война е бил непознат, големи суми се инвестираха в местното производство. То е било 230 000 тона през 2000 г., докато през 2023 г. достига 400 000 тона и поставя страната на първо място на глобален пазар за милиарди долари.
Не са само шамфъстъците
В Иран се говори за "воден фалит". Между 10 000 и 13 000 села са без вода, като директорът на държавната водоснабдителна компания заяви преди година, че 270 града и по-големи селища изпитват сериозен недостиг. Даже някои части на Техеран са на воден режим. Има и протести.
Тук не са виновни само климатичните промени и нехайството на земеделците. От 1992 г. в Иран функционира компанията "Шепсад" - строително подразделение на Корпуса на гвардейците на ислямската революция. Както може да се очаква, на нея през годините бяха възложени множество важни инфраструктурни проекти, включително - за язовири.
Скандалите са многобройни. Редовно обвинение срещу ръководството на компанията е, че се назначава по политически, а не по експертен признак. Новите язовири пък се строят без задълбочени геоложки проучвания и накрая, например, се оказва, че солеността на водата в тях е 5,5 пъти по-висока от тази на Персийския залив.
В същото време, цената на проектите скача по няколко пъти в хода на изпълнението им - без ясно обяснение защо (без да сме в Иран, можем да си представим как се случват тези неща - б.р.).
Така властта в Техеран има сериозни външни предизвикателства и амбиции за по-голяма регионална и глобална роля, но една от най-важните битки ще се води на "вътрешния фронт". И тя ще е за водата.
Дуде
на 11.05.2024 в 11:52:52 #1Нищо че нямат вода. Нали целта им е друга - атомната бомба. И шариата. Всичко в близкия изток е смахнато на тема самоунищожение в името на исляма.