Може и да са приятели във войната - Русия и Китай - те обаче изглеждат врагове, когато става въпрос за енергия. В резултат на това Туркменистан може да бъде основният бенефициент от нуждата на Пекин от повече природен газ.
Само преди няколко месеца руски и китайски официални представители казаха, че предстои споразумение за изграждане на нов га зопровод, свързващ двете страни, наречен "Силата на Сибир 2" - Power of Siberia 2.
На този етап изглежда, че тези планове са отложени. Неотдавнашното решение на правителството на Монголия да не включва финансиране за изграждането на тръбопровод в петгодишен икономически план се възприема като индикатор, че Китай преосмисля проекта за тръбопровод, съобщава South China Morning Post.
Предвижда се чрез "Силата на Сибир 2" да се транспортира до 50 милиарда кубически метра газ годишно от Западен Сибир до Китай през Монголия.
Работата му би осигурила така необходимите приходи за Русия, докато държавата има разходите за войната си в Украйна. Китай се оказа важен поддръжник на Русия, помагайки на Кремъл да преодолее санкциите, наложени от Запада. Но задържането на проекта "Силата на Сибир 2" предполага, че приятелството на Пекин явно има граници, въпреки известната декларация на китайския лидер Си Дзинпин и руския му колега Владимир Путин, че двустранните отношения "нямат граници". Това се казва в публикация на Eurasianet - независима новинарска организация, отразяваща новини от Южен Кавказ и Централна Азия.
Докато Китай държи Русия да се придържа към енергийното сътрудничество, страната затяга връзките си с Туркменистан. Кохорта туркменски студенти например са прекарали лятото в курс на обучение в Петролния университет в Пекин, съобщава уебсайтът Turkmenportal.
Радио "Свободна Европа" цитира регионален експерт Алексей Чигадаев, който казва, че нов тръбопровод, свързващ Китай и Туркменистан, има повече смисъл за Пекин. От една страна, Китай би поддържал много по-висока степен на контрол върху такъв тръбопровод, както по време на строителната, така и на оперативната фаза.
От началото на 2024 г. Туркменистан изпреварва Русия в доставките на газ за Китай по отношение на приходите. Туркменистан е бил най-големият доставчик на газ за Китай през периода януари-юли, изнасяйки газ за 5,67 милиарда долара, според доклад, публикуван от узбекски информационен бюлетин Spot.uz. Русия е втора с 4,69 милиарда долара продажби. Казахстан също така достави на Китай газ на стойност над 730 милиона долара.