Американските работници пребивават в офисите, заводите и фермите си много по-дълго време от европейските си колеги и от тези в останалите индустриално развити страни по света. Американците са произвеждали и най-много блага през годината, според доклад на ООН.

Работниците в САЩ са били изпреварени единствено от норвежците по производителност на труда. Средният американец е произвел стоки и услуги на стойност $63,885 през миналата година, което е доста повече от колегите им в останалите държави. Ирландците са на второ място с $55,986, а веднага след тях са жителите на малкия Люксембург с $55,641, Белгия с $55,235 и Франция с $54,609.

Тези числа са получени по формулата на разделяне на БВП на страната на заетите в икономиката граждани. Докладът на ООН е на база данните от индустриално развитите страни през 2006 г. По-високата производителност на американците се обяснява от експертите с по-дългото работно време, което имат работещите в САЩ.

САЩ са успели да постигнат по-голяма производителност на час и от 27-те страни от Европейския съюз, Япония и Швейцария, което е доста по-важен показател. Норвегия, която не е част от ЕС, е декларирала производство за $37.99 на час, което както и при арабските страни се дължи на огромния износ на скъп петрол. САЩ са на второ място с произведени стоки и услуги на стойност $35.63 на час, само с около половин долар пред третия в класацията-Франция.

Преди седем години, френските работници са произвеждали с около долар повече на час от американските си колеги, а в периода 1994-2003 г. Франция неизменно водеше САЩ по производителност на труда. Американските работници работят средно по 1,804 часа на година, докато в Норвегия се работи само по 1,407.1 часа на година, а във Франция по 1,564.4.