Повечето европейски страни приемат планове за намаляване на държавните си разходи, което дава основание да се каже, че в ЕС действа операция „Свити бюджетни разходи".

Френското правителство ще се опита да се справи с бюджетния дефицит като увеличи пенсионната възраст. Засега във Франция не се предвиждат големи съкращения в бюджетните разходи.

В Испания основен проблем си остава високата безработица. Премиерът Хосе Луис Родригес Сапатеро подкрепи този месец програма за драстично намаляване на бюджетните разходи, която цели да бъдат спестени 1.5 милиарда евро за две години. Сред мерките са намаляване на бюджетните заплати с 5 процента, замразяване на пенсиите, съкращения в обществената администрация и премахването на някои социални програми.

В същото време властите в Португалия обмислят въвеждането на т. нар. "кризисен данък".

Германия ще започне да замразява разходите от следващата година. Федералният министър на финансите Волфганг Шойбле планира разходите да бъдат намалявани с по 10 милиарда евро годишно до 2016 година.

В Гърция вече бяха въведени крути мерки на икономии, а страната е принудена да връща на партньорите си от еврозоната 110 милиарда евро финансови помощи.

Във Великобритания ще бъдат загубени най-малко 50 000 работни места в резултат на правителствените планове за съкращаване на бюджетните разходи с 6.2 милиарда лири, предупреждават икономически експерти. Новото британско правителство обяви, че мерките са само първата стъпка към стабилизиране на публичните финанси на страната и по-късно тази година предстоят още по-тежки съкращения.

Министърът на финансите Джордж Озбърн прогнозира, че мерките ще шокират работещите в обществения сектор. Сред плановете на правителството е намаляване на бюджета на университетите с 200 милиона лири, а парите за общините ще бъдат намалени до 1.2 милиарда лири.

В същото време българското правителство планира почти двоен ръст на бюджетния дефицит с предлаганите изменения на Закона за държавния бюджет.