Днес Министерството на труда в САЩ публикува данните за производителността на труда в страната през второто тримесечие.

Индикаторът, който показва изменението в обема на произведената продукция, която се пада на 1 работник, отчита неочаквано слаб ръст с 2.2%.

Производителността на труда се явява много важен индекс за състоянието на икономиката.

Като намаляване броя на заетите в процеса на производство по време на стагнация в икономиката, обикновено води до повишаване производителността на труда.

Същият резултат може да е на лице при стачки. Ръстът на индикатора се явява положителен фактор за развитието на националната икономика и води до ръст в курса на американския долар.

Очакванията на анализаторите бяха производителността да се увеличи със същия темп, както през първото тримесечие, когато беше регистриран ръст от 2.6%.

Разходи на труд за единица произведена продукция пък нарастват над очакваните 1.2%.

Разходите на труд за единица произведена продукция през второто тримесечие се увеличават с 1.3%, спрямо ръст с 2.2% отчетен през първата четвърт на годината.

Този показател има значително влияние върху пазара и е добър индикатор за развитието на инфлационните процеси, свързани с ръста на работната заплата.

Увеличението на стойността на единица произведена продукция заедно с увеличение на производителността на труда може да предизвика вдигане на основния лихвен процент, което с оглед на скорошната среща на Фед, когато нивото на основната лихва беше запазено непроменено на 2.0%, изглежда малко вероятно.

Въпреки, че данните са под очакванията, фактът, че има ръст се възприе положително от инвеститорите и оказа подкрепа на долара.

След публикуването на данните американската валута продължи поскъпването до $1.5064 за евро