Проблем в България не са почивните дни, а организацията на работните дни, заяви в ефира на Радио „Фокус" Иван Нейков, председател на Управителния съвет на Балканския институт по труда и социалната политика.

Той обясни, че за 2012 година за неработни са обявени двадесет дни, от които пет се отработват, а от останалите петнадесет, три съвпадат със съботи и недели. Загубени за работа дни са дванадесет, което е средно за европейските страни, уточни Нейков.

По думите му анализите показват, че след дълга почивка трудовите злополуки са по-чести, защото се отвиква от работния ритъм и има нужда от адаптация.

„Честата промяна на ритъма на работа и производство се отразява негативно на организациите, но от друга страна трудът се променя с бързи темпове, каза Иван Нейков.

„Да погледнем на проблема „дълга почивка" от гледна точка на хората, които работят дистанционно. Едно от последните изменения на Кодекса на труда беше разширяване на възможностите за дистанционна работа, работа от дома. Как да кажем, че дългата почивка пречи на дистанционната работа? Вече е загубено влиянието на физически определеното работно място в предприятието върху производителността на труда, когато има почивен ден. Това води до нова ситуация и до нови феномени по отношение на труд и почивка" , смята експертът.

Иван Нейков посочи, че около петнадесет процента от икономиката увеличава дейността си по време на празничните дни и това са основно секторите в сферата на услугите. Изключително голяма част от реалния сектор и целият бюджетен сектор няма да са на работа, каза още Нейков.