Възобновяемата енергия сама по себе си не може да захранва надеждно и на достъпни цени индустриална нация като Германия, заяви новият ресорен министър Катерина Райхе по време на едно от първите си официални изказвания. По този начин тя постави под въпрос амбицията за 100% възобновяеми източници, отбелязва изданието Fuel Cell World.
Германия постепенно преминава към възобновяеми енергийни източници, отказа се от въглищните електроцентрали и вече е изключила атомните АЕЦ. До момента се планираше до 2045 г. да се постигне пълна климатична неутралност.
На форум на Християндемократическия съюз министърът на икономиката и енергетиката настоя за бързо възлагане на поръчки за най-малко 20 гигавата газови електроцентрали, твърдейки, че "имаме нужда от гъвкави газови електроцентрали, които могат да доставят електричество, когато вятърът не духа и слънцето не грее. И имаме нужда от това бързо."
Според Райхе бързото разгръщане на възобновяемите източници в Германия е подпомогнало програмата за климатична неутралност, но също така е генерирало значителни системни разходи, особено за разширяване на мрежата, които сега изискват прозрачност. "Имаме нужда от някакъв вид мониторинг и честност относно състоянието на енергийния преход", каза тя, призовавайки за реалистична проверка на напредъка.
Райхе настоя, че "за да постигнем повече пазар и иновации в енергийния сектор, трябва да предефинираме основите. Възобновяемите енергии сами по себе си няма да могат да снабдяват индустриална нация като Германия с електричество надеждно и на достъпни цени. И като най-големият потребител на електроенергия в ЕС, не можем да разчитаме само на нашите съседи. Имаме нужда от контролируемо производство на електроенергия в собствената си страна."
Освен новите газови турбини, Райхе иска да увеличи местното производство на газ и да осигури дългосрочни договори за внос, като същевременно разшири мерките за улавяне и съхранение на въглерод и неговото използване.
В същото време, тя беше категорична, че Германия няма да се върне към АЕЦ.