От 2011 г. насам над пет милиона имигранти от други страни от ЕС са имигрирали в Германия. Проучване на германския икономически институт DIW Berlin показва, че тази имиграция е увеличила БВП на годишна база средно с 0,2% за периода от 2011 г. до 2016 г.
"Без имиграцията от останалите страни в ЕС, БВП на Германия щеше да нарасне с 1,2%, вместо с 1,5% през 2015 г.", обяснява един от авторите Мариус Клемънс. "Имиграцията в ЕС е направила - и продължава да прави - значителен принос за икономиката", допълва той.
Според изследването, базирано на данни от Евростат и Федералното статистическо бюро на Германия, над 720 000 граждани на ЕС са се преместили в страната от 2011 г. насам, вече наброявайки 5,1 милиона души. Повече граждани на Европейския съюз са се преместили в Германия, отколкото имигранти от трети страни.
Макроикономическият модел на изследователите показва, че доброто състояние на икономиката и пазара на труда както и "миграционните разходи" са главните фактори страната да е предпочитана дестинация пред другите алтернативи. Изчисленията показват, че влошаващото се положение в страната на произход на имигрантите обяснява 60% от общата миграция в ЕС.
"Нашият анализ показва, че не-бежанската имиграцията в Германия, е тясно свързана с развитието на германската икономика и положението на пазара на труда в сравнение със страните на произход", пише съавторката Жанин Харт. "Имигрантите от ЕС идват в Германия, за да намерят работа и го правят според статистиката".
Повечето имигранти от ЕС са млади, висококвалифицирани и имат висок процент на участие на работната сила. През 2017 г. равнището на заетост на имигрантите придошли от други страни от ЕС е било 74,6%, в сравнение с 70,6% за германците.
Лява графика: брой имигранти в Германия по страна на произход; дясна графика: принос на имигрантите от ЕС за БВП

Имигрантите, които попълват свободни работни места, увеличават общата икономическа заетост, повишават допълнително потреблението и предотвратяват натоварване на пазара на труда, което би довело до по-високи производствени разходи. По този начин икономическата имиграция стабилизира динамиката на заплатите и стимулира растежа.
Последните оценки на пазара на работна ръка показват, че на страната са ѝ необходими близо половин милион мигранти, ако иска да поддържа същия ръст.
За да запази икономическия си растеж обаче Германия ще трябва да работи по-усърдно, за да задържи прилива на работна ръка от ЕС, взимайки предвид подобряващата се обстановка в други страни от блока. Необходимо е да се помисли за повече възможностите за заетост, съответстващи на уменията на имигрантите и улесняване на процедурите по признаване на чуждестранни квалификации.
g3_ev2
на 11.11.2018 в 10:33:40 #2До solnechko1121: Уважаеми, когато се правят подобни изявления, коректно е да се приведат типични данни в подкрепа на твърдението. Иначе просто звучи като злокачествена пропаганда на трол. Говориш за германската икономика, все пак! Имай предвид, че в Германия макроикономиката върви в пълен синхрон с т.н. икономика на отделния гражданин на Германия, а не като в някои други страни, където макроикономиката скрива реалната картина на нещата! Що се отнася ди минималния и временен ефект от ЕС мигрантите, поживей малко в Германия и на собствен гръб ще се убедиш, в ежедневието, в обратното!
Panther
на 01.11.2018 в 20:11:10 #1Правилното заглавие е: С колко допринасят БЕЛИТЕ ЕВРОПЕЙСКИ имигранти за германската икономика? Същите тези имигранти които тъпите германци едно време не искаха. За сметка на това поканиха ЧЕРНИ АФРИКАНСКИ имигранти. За "ползата" от ЧЕРНИТЕ АФРИКАНСКИ мигранти, изследването тактично си замълчава. Не е политкоректно да се казва истината за тях.