Бившите съветски републики Украйна, Грузия и Молдова подписаха споразуменията за асоцииране с Европейския съюз, ход, на който твърдо се противопоставя Русия.
Споразумението за асоцииране на Украйна към ЕС лежи в основата на кризата в страната. То ще обвърже и ще доближи икономически и политически Украйна до Запада, пише news.bg

Украинският президент Петро Порошенко заяви, че разглежда подписването като начало на подготовката на страната за членство в ЕС и посочи, че това е исторически ден за страната му.

„Това е най-забележителният ден в историята на Украйна от 1991 г. насам, когато беше обявена независимостта на страната", коментира Порошенко и добави, че днешният акт е символ на вяра и непоколебима воля.
Председателят на Европейският съвет Херман ван Ромпой пък определи случилото се днес като „голям ден за Европа" и добави: "ЕС седи зад вас повече от всякога преди". Според Ромпой в споразуменията няма каквото и да било, което да накърни интересите на Русия.
Споразуменията от страна на Грузия и Молдова бяха подписани от премиерите - съответно Иракли Гарибашвили и Юрие Лянка.

Споразумението предвижда Украйна да стане част от зоната на ЕС за свободна търговия.
Политическата част от споразумението за асоцииране на Украйна към общността беше подписана на 21 март в Брюксел.

Евроинтеграцията на Украйна срещна остра реакция от страна на Русия, чийто натиск доведе до отказ от страна на предишния украински президент Виктор Янукович от процеса на асоцииране.
Това стана причина за зараждането на втория украински Майдан.