Отивахме до прозореца. Излизахме на двора. Някои даже се качваха на покрива. Сякаш беше вчера, когато основното ни очакване от мобилната мрежа беше да сме в нейния обхват. Днес даже не се замисляме колко "чертички" имаме.

Твърде заети сме да слушаме музикален стрийминг със CD качество, да гледаме поточно видео в 4K резолюция, да играем мултиплеър игри, да сърфираме в интернет или... всичко изброено едновременно. Неусетно свикнахме с идеята, че мобилната свързаност идва с параметри, за които преди няколко години ни трябваха кабел и много пари за месечната такса.

Мрежите, особено когато са с истинска 5G технология като тези на A1, днес създават очакване за наистина качествено потребителско изживяване. Както показва последният анализ на международната аналитична компания Ookla, крайният резултат отива даже отвъд това.

Именно A1 България получи Speedtest Award за най-бърза мобилна мрежа не само у нас, но и в цяла Европа в периода януари-юни 2025. Какво ще рече това?

  • Медианната скорост за сваляне на данни в мобилната мрежа е 317,73 Mbps, тоест над половината потребители достигат по-висок резултат.
  • Постигнати са и впечатляващите 785,83 Mbps в 90-ия персентил.
  • Това е достатъчно за Speed Score от 81,03, който изпреварва телекоми от Дания, Исландия, Нидерландия и Норвегия.
  • Резултатът се базира на над 616 000 теста, проведени от потребители на български телекоми на повече от 61 000 уникални устройства.

България преди години беше една от най-добре класираните държави даже в глобален мащаб при фиксирания интернет. Потребителските навици и сценариите на употреба на устройствата за работа и забавление обаче започнаха да изискват все повече и повече гъвкавост и затова класирането на страната ни на върха в по-актуалната класация е голямо събитие.

Снимка 725316

Източник: A1 България

Медианната скорост е много важно мерило за качеството на мрежата, защото отделно взетите върхови резултати в идеални или лабораторни условия е напълно възможно да не отговарят на услугата, която получават потребителите. В случая говорим за над 300 мегабита в секунда - параметри, напълно адекватни и за фиксиран интернет с традиционна свързаност.

Ако наистина погледнем максимално измерените скорости, в мрежата на A1, те са космическите над 2,3 Gbps (5G) и 1100 Mbps (4G). Това започва да се доближава до скоростта, с която се движат данните вътре в компютъра.

Бързата мрежа не е само повод за гордост. Тя има практическо приложение. То е по-лесно видимо за обикновения потребител, който получава по-лесен достъп до гейминг и мултимедия с по-високо качество и възможност да се възползва от различни иновативни приложения с виртуална или добавена реалност.

За бизнеса обаче плюсовете също са много - особено в случая на 5G ULTRA мрежата, която A1 предлага от началото на 2021 г. и в чието развитие продължава да инвестира стотици милиони евро.

Ключова характеристика на 5G е, че, освен скорост, дава възможност и за по-голяма "гъстота" на работещите в близост едно до друго свързани устройства. Това има огромна значимост при IoT решения, които могат да включват сензори за наблюдение и системи за отдалечен контрол на комплексни системи в индустрията, земеделието и т.н.

С помощта на A1 Net Box за бизнеса пък огромна част от традиционната мрежова структура на офиса или производствената локация става безжична и мобилна - без компромис със скоростта и производителността.

Високата оценка на Ookla за качеството на мобилната мрежа на A1 не е свързана само с това, че битовете пристигат от точка А до точка Б. В свой анализ от Digi отбелязват, че добре работещата интернет връзка повишава ефективността и мотивацията на екипите - особено при креативните дейности и пряката работа с клиенти.

Снимка 725317

Източник: A1 България

Изискванията на компаниите се променят заедно със способностите на технологията да им отговори. Ако преди 20 години просто сте искали да могат да ви намерят по телефона във вашия цех, днес очаквате свързаните и задвижвани от AI автоматизации в него да работят без засечка 24/7, докато заедно с колегите разработвате нови изделия в мрежова VR среда.

Скокът е огромен, но все така за постигането на най-високи резултати е нужен подходящ технологичен партньор. Например, някой, който е най-добър в Европа.