Турция направи решителна крачка към модернизацията на военновъздушните си сили след като в сряда се споразумя с ключови съюзници от НАТО за придобиването на изтребители Eurofighter Typhoon. Сделката идва в момент на нарастващи геополитически напрежения в региона и представлява важен елемент от стратегията на Анкара за укрепване на отбранителните си способности, посочват световните агенции.

Най-значимото развитие е промяната в позицията на Германия, която отмени първоначалната си забрана за износ на военна техника към Турция. Според информация на Der Spiegel и Bloomberg, потвърдени от правителствени източници, германският федерален съвет по сигурността е одобрил доставката на 40 изтребителя Eurofighter Typhoon.

Този завой идва само три месеца след като Берлин замрази предложената продажба поради ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу през март 2025 г.

Германия блокира продажбата на Eurofighter на Турция

Германия блокира продажбата на Eurofighter на Турция

Какви са мотивите й?

Германските официални лица тогава описаха задържането на опозиционната фигура като "атака срещу турската демокрация" и оттеглиха разрешението за износ на изтребителите Typhoon.

Паралелно с германския пробив, турският министър на отбраната Яшар Гюлер и британският му колега Джон Хийли подписаха меморандум за разбирателство по време на Международния панаир на отбранителната индустрия (IDEF) в Истанбул. Документът е "една крачка по-близо до пълноценно споразумение за Typhoon", според изявление на турското министерство на отбраната.

Стратегически контекст и регионални предизвикателства

Планираното придобиване на 40 изтребителя Eurofighter Typhoon представлява ключов елемент от усилията на Турция за модернизация на военновъздушните сили, след като страната беше отстранена от програмата F-35 през 2019 г. заради закупуването на руски системи С-400.

Израелските атаки срещу регионални страни, включително 12-дневният конфликт със съседния Иран и по-скорошните удари в Сирия, притесниха Анкара и провокираха стремежа към бързо въоръжаване за противодействие на потенциални запласи.

Eurofighter изглеждаше провал, но интересът към него се завърна с пълна сила

Eurofighter изглеждаше провал, но интересът към него се завърна с пълна сила

Консорциумът зад изтребителя очаква поръчки за 150-200 машини през следващите 2 години

Паралелно с преговорите за Eurofighter, Турция води разговори с Вашингтон за закупуване на 40 изтребителя F-16 и се опитва да се върне в американската програма F-35. Страната също така развива собствен изтребител от пето поколение KAAN, който се очаква да влезе в експлоатация през 2028 г.

Сделката за Eurofighter изисква единодушно одобрение от всичките четири партньорски държави на Eurofighter - Германия, Великобритания, Италия и Испания. Турските официални лица потвърдиха, че все още водят преговори относно ценообразуването и техническите условия, като са получили първоначално предложение и очакват да представят контрапредложение.

Потенциалната интеграция на ракетите MBDA Meteor с далечен обхват предизвика притеснения в Гърция, която се опасява, че сделката може да промени регионалния баланс на силите. Атина многократно изрази противопоставяне на продажбата, предупреждавайки, че тя би нарушила гаранциите за сигурност съгласно отбранителния пакт с Франция от 2021 г.

Великобритания спира производството на изтребителите Eurofighter Typhoon?

Великобритания спира производството на изтребителите Eurofighter Typhoon?

Те могат да бъдат заменени в британските ВВС с американските F-35

Сделката ще бъде първата поръчка за износ, осигурена от Великобритания за този тип изтребител от 2017 г. насам и ще даде нов живот на завода на BAE в Северна Англия. Премиерът Кийр Стармър заяви, че многомилиардното споразумение с Турция ще "поддържа и защитава 20 000 работни места във Великобритания за годините напред".