
Италианският финансов министър Томазо Падоа - Сциопа иска да въведе едно общо за всички в ЕС ново ръководство.
Дарлинг обаче е настроен за само малки промени в сегашната система, които насърчават кооперацията между регулативните органи на отделните държави членки.
Реформите се дискутират на срещата на финансовите министри на ЕС в Брюксел.
Предложенията на италианеца според Обединеното кралство са проблемни. Лондон стана водещ световен финансов център с придържане към подхода на „леката намеса".
Дарлинг се надява на подкрепа от Германия: двете страни заедно формират 55% от финансовите пазари „на едро" на ЕС.
Сега действащите правила за регулация са известни като система на Ламфалуси (Lamfalussy), по името на централния банкер, оглавяващ въвелата регулациите през 2001 г. комисия.
Идеята е да се насърчават националните регулатори за кооперация. Това би имало същия ефект като наличието на един единствен регулатор с действие върху целия Европейски съюз. Едновременно с това се избягват трудностите, свързани с уеднаквяване на всички държави и отчитане на всичките характерни особености във всяка страна в ЕС.
Системата Ламфалуси съдържа четири фази за въвеждане на регулация във финансовите услуги.
Днешните дискусии са насочени към „стъпка три", която предвижда създаването на комисия от национални регулатори, която консултира страните по действието на всяко ново правило.
Имаше предположения, че тази стъпка може да се подмени с един европейски супер-регулатор.
В свое изявление финансовото министерство на Великобритания заяви, че подкрепя серията практически мерки за увеличаване ефективността и ефикасността на надзорния процес, но се противопоставя на реформата „на едро".
Британците надигнаха глас само месец след влизането в сила на директивата Пазари при финансови инструменти (Mifid), която има за основна цел улесняване закупуването на акции от друга страна на ЕС.
По същия начин, както се очаква Mifid да направи по-лесна търговията през границите на европейските държави, предложенията на италианците искат да опростят регулациите, пред които се изправят мултинационалните финансови компании.