Швеция ще преразгледа изграждането на междусистемна връзка с Германия само ако най-голямата икономика в Европа реформира своя пазар на електроенергия, за да стане по-малко зависим от вноса.
Шведският министър на енергетиката Еба Буш обясни, че Германия трябва да раздели своя пазар на електроенергия на зони за наддаване, за да намали общите цени. Едва тогава Швеция ще продължи напред със проекта 700-MW Hansa PowerBridge между Северна Германия и Южна Швеция, пише Oilprice.
Изявлението на Буш идва след предупреждение от Норвегия, че ще прекъсне собствените си интерконектори с Германия и други европейски страни поради прекомерния износ, който тласна вътрешните цени до неприемливи нива. Ситуацията е същата за Швеция, оттук и решението й да отложи проекта Hansa PowerBridge за момента.
Има и проблем с вятъра и слънчевата енергия, които не генерират постоянно електричество. Това доведе до периоди на свръхпроизводство, последвани от периоди на почти никакво производство - ситуация, която значително увеличи нестабилността на цените на европейските пазари на електроенергия, причинявайки големи колебания от под нулата до много по-високи от средните за няколко дни.
Енергийният министър също критикува Германия за затварянето на ядрените си електроцентрали и отказа на страната да подкрепи ядрената енергия на ниво ЕС. Предишното правителство на Швеция беше силно антиядрено настроено, но правителството, в което членува Буш, обърна тази тенденция.
Относно норвежкото предупреждение за износа на електроенергия, шведският енергиен министър заяви, че е "тъжен момент за Европа, когато една отворена, прогресивна страна, която обича да бъде част от останалия свят, сигнализира, че може би не иска бъдете част от тази взаимосвързана енергийна система".
Предупредителните знаци за нестабилността на пазара на електроенергия в ЕС идват на фона на изпълнителното на плана на блока да изгради все повече междусистемни връзки между държавите-членки, твърдейки, че това ще подобри енергийната сигурност на всички.