Това, което крайният битов потребител трябва да запомни по отношение на либерализацията на електроенергийния пазар е: "без паника", заяви в студиото на Money.bg Калоян Стайков, икономист и енергиен експерт, председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт.

Нито в момента, нито при някаква следваща стъпка очаквам сериозно сътресение при битовото потребление, в това число при цени и услуги. Просто защото политиците в България са много чувствителни към подобни неща, коментира още той.

Стайков припомни, че "целта на либерализацията е да въведе конкуренция там, където може. А целта на конкуренцията, от своя страна, е да изчисти различни неефикасности в системата".

"От 1 юли направихме стъпка към пълна либерализация при търговията на едро, т. е. търговията, която се извършва на борсата. При търговията на дребно - снабдяването с електрическа енергия за крайните потребители, на практика ситуацията остана абсолютно същата, каквато беше досега. Те имат регулирана цена, която се определя от КЕВР", обясни експертът.

Разликата между тази регулирана цена и пазарната, по която доставчиците на универсална услуга купуват електрическа енергия от пазара на едро, се компенсира отново с решение на регулатора от Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

Относно отлагането на излизането на битовите потребители на свободния пазар Калоян Стайков заяви, че "може да продължи неопределено време".

"Тази мантра с либерализацията я слушаме от 2015 година, когато за първи път чухме: "до 5 години пазарът ще бъде напълно либерализиран". И всяка година след това беше "до 5 години". Последният такъв епизод беше 2020 година, когато приемахме Плана за възстановяване на устойчивост", коментира още гостът.

Все пак, Стайков успокои битовите потребители: "Когато настъпи моментът, ако до крайния срок потребител не си е избрал търговец, автоматично се прехвърля към доставчик от последна инстанция (ПДН). Тогава ще е изправен пред избор - да плаща по-високата цена на ПДН или да сключи договор с предпочитан от него търговец. Но във всички случаи няма да остане без ток".

Гостът беше категоричен, че големият проблем всъщност е липсата на информация. "Ако мога да успокоя потребителите по някакъв начин - в момента никой от нас не е специалист по мобилни, банкови или финансови услуги, или пък по здравни грижи, но това не ни спира да се възползваме пълноценно от тях.

Всеки път се ориентираме чрез близки и познати, които ни препоръчват дадена услуга, други сравняват оферти, трети пък са навътре в дадена тема и се ориентират бързо", коментира още той и допълни: "Не бива да забравяме, че имаме добрия и лошия опит от Европа, имаме добрия и лошия опит от търговците в страната. Това не е нещо, с което експериментираме и ние сме опитните зайчета."

Защо не се случва пълната либерализация?

Стайков определи този процес за битовите потребители като особено трудоемък:

"Говорим за несравнимо голям брой потребители в сравнение с небитовите. Последните са около 630 хиляди, а битовите потребители са около 4 милиона и половина.

Мащабът на тази реформа е огромен. И за да го онагледим по някакъв начин, представете си ако всеки един от тези 4,5 милиона потребители трябва да отиде и да сключи индивидуален договор с някой търговец."

Самият битов сегмент е толкова голям и като брой, и като потребление, че цялата реформа ще бъде трудна, защото ефектът, който това нещо може да има върху пазара, е непредвидим, ако не се направи както трябва.

А подобна реформа много трудно може да стане "от днес за утре", затова и Стайков изказа мнение, че "по-скоро би трябвало да се планира на някакви стъпки, на етапи и това планиране всъщност го прави още по-трудно".

Той коментира още, че секторът е инертен, има нужда от доста прозрачност, предвидимост, яснота, адекватна информационна кампания и т.н. и призна, че "за съжаление, през последните 5 години не успяхме да се справим с това".

Потребителите на ток в Румъния от днес са на свободния пазар и се очакват двойни сметки

Потребителите на ток в Румъния от днес са на свободния пазар и се очакват двойни сметки

Процесът по либерализацията трябва да се управлява, смятат експерти

Какво се случва в Румъния и има ли подобен риск у нас?

Това, което се случва в Румъния в последните 5 години Стайков определи като "тежък популизъм, който е резултат, естествено, от политическо напрежение". Именно това е довело и до "твърде много обещания, които не могат да бъдат изпълнени и до изключително щедри държавни разходи".

Ситуацията с премахването на държавната помощ за битовите потребители и практическото им излизане на свободния енергиен пазар, посочва експертът, е следствие от "твърде щедрите компенсации и съответно твърде ниски цени (б. р. за домакинствата)". Ситуация, която правителството и държавният бюджет вече не могат да си позволят.

Целия разговор гледайте във видеото!