България се възползва максимално от Стратегията на Световната банка за партньорство, като представя 100% удовлетворителни проекти и използва познанията на международната финансова институция за ускоряване на икономическия си растеж.

Това е основното заключение от първия годишен преглед на изпълнението на програмата, направен от правителството и екипа на Световната банка, съобщи пресцентърът на МС.

През първата година от изпълнението на Стратегията за партньорство България се съсредоточи върху осъществяването на системи за мониторинг и оценка, насочени към преценяване на разходите и политиките.

Аналитичната работа и проучванията са съществена част от подкрепата на банката. Направените изследвания досега са насочени върху производителността, образованието и регулативните режими. Новите разработки ще обхващат инвестиционния климат, оценяването на бедността и мониторинг на структурната реформа.

Прави впечатление, че активният кредитен портфейл на финансираните от Световната банка операции у нас има добро качество при, както споменахме, 100% удовлетворителни проекти.

Портфейлът се състои от девет инвестиционни проекта, които включват и две дарения по линия на Глобалния екологичен фонд (GEF). Такива съществуват за рехабилитация на пътната инфраструктура, улесняване на търговията, реформи в здравния сектор, насърчаване на заетостта и др.

Общата първоначална сума на заемите е 423.8 млн. долара.

Стратегията за партньорство с България за периода 2007-2009 г., разработена в тясно сътрудничество с правителството, бе утвърдена от Световната банка през юни 2006 г. Целта е постигането на устойчив икономически растеж и извличането на максимални ползи от присъединяването ни към Европейския съюз.

Програмата предвижда всички планирани операции на банката: отпускане на заемни средства, аналитична дейност и техническа помощ - заеми до 300 млн. долара годишно, заедно с извършване на значителна аналитична дейност и консултантски услуги, насочени към приоритетните икономически цели на страната, като подобряване на инвестиционния климат за растеж на частния сектор и насърчаване на заетостта.

В срещата под ръководството на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров участваха министрите Емилия Масларова, проф. Радослав Гайдарски, заместник-министри, директорът за България, Румъния и Хърватска в Световната банка Ананд Сет, експерти и др.