Споразумението предвижда подкрепа на стойност 350 хил. Евро за пет дейности основно в областта бедствията и авариите. Това са :
- Разработването на Национална програма за защита при бедствия;
- Разработването на национален и областни планове за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи;
- Създаването или актуализиране на териториалноустройствени, градоустройствени, строителни и други технически мерки с цел предотвратяване или намаляване вредните последици от бедствията и улесняване защитата на населението;
- Подпомагане изграждането на 28 оперативно комуникационно-информационни центрове за защита при бедствия; и
- Въвеждане на необходимите правила и процедури за работа с различните финансови инструменти в Министерство на държавната политика при бедствия и аварии.
След доброто изпълнение на заложените проекти по първата фаза на проекта „Красива България", МФ предложи реализирането на Втора фаза. Предложението бе прието от холандска страна и бе подписано второ споразумение за 2,2 милиона евро.
От тях 1,4 мил. евро бяха използвани отново за възстановяване на социална инфраструктура, а оставащите 800 хил. евро бяха разходвани за нови дейности, свързани с превенция на бедствия и обучение на областните и местни власти.
Министърът на финансите благодари на Негово превъзходителство посланика на Кралство Нидерландия в България г-н Вилем Ван Ее и на целия му екип за оказаната помощ, както и на всички български институции, работили по проекта до сега.
От своя страна Н.Пр. Вилем Ван Ее заяви, че е пристигнал в София точно по време на наводненията и веднага е разбрал, че Холандия трябва да помогне. Той допълни, че половината от неговата страна е под морското ниво, така че много добре знае колко разрушителни за инфраструктурата могат да бъдат наводненията.
Посланикът отбеляза, че за последните три години, съвместно с българското правитеслтво, са успяли да възстановят над 100 социални институции в България. Той допълни, че не всяко бедствие може да бъде предотвратено, но трябва да сме сигурни, че имаме добра система за бързо реагиране и справяне с последствията от бедствията.