Дигиталното (цифровото) евро е поредната стъпка в развитието на плащанията вследствие на "бума" в електронната търговия и засиленото потребителско търсене на дигитални услуги. Това казва в интервю за БТА подуправителят на БНБ Петър Чобанов, ръководител на управление "Банково". По думите му, идеята на цифровото евро е да пренесе характеристики на наличните пари в цифровата сфера, което има много ползи за всички участници в платежния процес - потребителите, търговците, банките и Евросистемата като цяло.
"Дигиталното евро ще предложи на потребителите и предприятията в еврозоната платежно решение с най-високи стандарти за поверителност, в сравнение с други платежни методи - нито ЕЦБ, нито националните централни банки ще могат да идентифицират ползвателя на дигиталното евро, нито предметът на самата покупка или плащане."
Предвидено е плащанията с дигитално евро да бъдат безплатни за потребителите, посочва Чобанов.
Той обяснява, че "цифровото евро е и инструмент за финансово приобщаване - очаква се да бъде проектирано така, че да отговори на нуждите на хората с увреждания и тези, които нямат достъп до банкова сметка или нямат цифрови или финансови умения.
Дигиталното евро е общоевропейско решение, което ще бъде прието в цялата еврозона и ще осигури на търговците по-лесна и по-евтина алтернатива в сравнение със сегашния фрагментиран пазар на плащания. Търговците ще могат да получават плащанията незабавно, без допълнителни такси."
Освен това, се очаква се дигиталното евро да намали зависимостта на европейския платежен пазар от чужди компании, които застрашават автономността и устойчивостта на европейските платежни услуги и поставят риск за паричния суверенитет на еврозоната.
Дигиталното евро ще предложи основа за по-нататъшни иновации и ще направи европейския платежен пазар по-конкурентоспособен, обобщава подуправителят на БНБ.