Приходите в бюджета изостават при максимален стремеж за усвояване на заложените разходи, коментира в ефира на Bulgaria On Air икономистът Евгений Кънев. В този смисъл по думите му има опасност при идването на власт на новото правителство да се отвори дупка в бюджета.

Икономистът посочи, че правителството на Пламен Орешарски ще постави и друг рекорд, освен по най-много направени заеми в рамките на една година, но и по брой обявени обществени поръчки в рамките на няколко дни.

Той посочи, че преди да влезе в сила изменението на Закона за обществените поръчки- от 1 юли, в рамките на няколко дни са обявени близо 500 обществени поръчки - „за строителство, и за услуги, и за доставки", разходите по които възлизат на близо 1 млрд. лева. Според него причината да бъдат одобрени толкова много обществени поръчки за толкова кратък срок се дължи на обявената дата за нови избори.

„Ударното раздаване на поръчки е обезпечено със затрудняване на обжалването им. И забележете, за един ден Комисията за защита на конкуренцията отговори, че няма проблем, позовавайки се на член на новия закон, да бъде вдигната десетократно таксата за обжалване на поръчките. Това няма как да не затрудни процеса на обжалване. Затруднява и конкуренцията", коментира Кънев.

Икономистът е категоричен, че посоченият мотив от КЗК за одобрение повишението на таксата, че проектите се обжалват необосновано, „не издържа на критика, тъй като е доказано, че при над 60%- 70% от обществените поръчки в България има проблеми". В този смисъл най-нормалното нещо е да се обжалват процедурите, по които се избират изпълнителни, коментира Кънев. Той подчерта, че когато няма реални регулатори в пазарната икономиката, „те действат антипазарно, затормозявайки конкуренцията".