Най-добре въоръжената терористична групировка в историята - това изглежда са йеменските бунтовници хуси. В продължение на над година те тормозеха с ракети, дронове и атаки "на абордаж" товарния морски трафик в Червено море - въпреки присъствието на военни кораби от редица страни. Неотдавна поразиха летището на Тел Авив - въпреки мощната израелска противовъздушна отбрана.
Подобни постижения не се получават със самоделни бомби и автомати "Калашников". За тях се изисква солидна подготовка, индустриална база и развойна дейност, които Иран не крие, че предоставя. Нужни са обаче и "очи" в Космоса, които да предоставят най-актуални разузнавателни данни.
Според САЩ за последното отговаря китайската частна космическа компания Chang Guang Satellite Technology (CGST).
CGST е емблематична за новото поколение китайски космически компании: гъвкава, иновативна и формално частна, но с тесни връзки с държавата и армията на Китай, пише за нея Defense One. Основана през 2014 г. като съвместно предприятие между провинциалното правителство на Дзилин и Института по оптика, фина механика и физика в Чанчун, компанията е получила ранна подкрепа от Народноосвободителната армия на Китай.
За кратко време CGST постига впечатляващи резултати, включително изстрелването на 41 сателита с една ракета през 2023 г. и тест за лазерна комуникация със скорост до 10 Gbps. Компанията планира да увеличи своята сателитна констелация "Дзилин" до 300 сателита, които биха могли да наблюдават всяка точка на Земята на всеки десет минути.
Според експерти от Корнелския университет, това прави CGST потенциален конкурент на американски лидери като Maxar и Planet.
Въпреки това, не всичко върви гладко за CGST. Компанията отмени своето първично публично предлагане миналата година поради високите разходи за научни изследвания и загуба на сателити. Това може да е забавило амбициозния ѝ график за изстрелване: изглежда, че през миналата година са добавени само девет сателита "Дзилин", довеждайки общия брой до 117. Това поставя под въпрос целта за 300 до края на тази година.
Представителите на CGST рядко обсъждат военната полезност на сателитите "Дзилин", като предпочитат да подчертават тяхната полезност за селското стопанство, реагирането при бедствия и управлението на ресурси. Но понякога признават, че сателитите са "изградени върху основата на военно-гражданската интеграция" и имат "широки приложения в националната отбрана". CGST редовно публикува изображения с военен интерес, като някои от тези изображения са публикувани дори от самата китайска армия.
Военните връзки на компанията са очевидни и по други начини. Известно е, че компанията е демонстрирала своите технологии пред висши служители от отбраната, включително заместник-председателите на Централната военна комисия Сю Цилян и Джан Юся, които в момента са втори след Си Дзинпин в йерархията.
От 2021 г. компанията почти е престанала да прави публични препратки към военните си връзки, което предполага, че е станала по-предпазлива относно рекламирането на тези връзки.
Хусите не са първото предполагаемо общуване на CGST с недържавни субекти с лоша репутация. През 2023 г. компанията беше включена в черния списък на американското правителство за предоставяне на подобни изображения на руската наемническа компания "Вагнер", която по-рано действаше в Украйна.
Според Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ, дъщерно дружество на CGST е подписало договор за предоставяне на "Вагнер" на висококачествени изображения на Украйна и други райони, в които оперира.
CGST отрича всякаква връзка с хусите. Въпреки това, изображение от собствения маркетинг на компанията на търговско изложение през 2017 г. показва, че CGST рекламира точно такава способност за проследяване на кораби в открито море. Изображението на движещия се кораб дори е обозначено като "военен кораб"...